Branża szklarska przejdzie na paliwo wodorowe?

Red.: |Data publikacji:

Saint-Gobain planuje obniżyć emisję emisję dwutlenku węgla w swoim zakładzie produkcyjnym w Eggborough w Wielkiej Brytanii. Fabryka zasilana będzie paliwem wodorowym.

System wytwarzania wodoru na miejscu dostarczy HyGear, spółka zależna zajmującej się dostawami wodoru przemysłowego firmy Xebec Adsorption, która wdrożyła niedawno strategię mającą doprowadzić do stworzenia zdecentralizowanego systemu produkcji wodoru w Wielkiej Brytanii. Pierwszym krokiem do realizacji tego planu jest inwestycja w fabryce Saint-Gobain.

Jak oświadczył prezes Xebec Adsorption, Marinus van Driel, Zdecentralizowane Węzły Produkcji Wodoru (Decentralized Hydrogen Production Hub) w Wielkiej Brytanii, mają początkowo służyć klientom przemysłowym, takim jak Saint-Gobain, i stopniowo zaczną zaopatrywać stacje napełniania pojazdów wodorowych. Przedsiębiorca podkreśla, że takie podejście pozwoli na wspieranie procesu wprowadzania na rynek stacji tankowania w sposób ekonomicznie opłacalny w miarę kształtowania się szerszej gospodarki wodorowej w kolejnych dekadach.

Saint-Gobain nie jest jedyną firmą, która planuje wykorzystanie wodoru w swoich placówkach. Rok temu, w lutym 2020, Nippon Sheet Glass (NSG) ogłosiła zamiar przeprowadzenia testów, które pozwoliłyby na wprowadzenie wodoru jako alternatywnego paliwa do produkcji szkła w swoim zakładzie Greengate Works w St. Helens w Wielkiej Brytanii.

Testy, prowadzone w ramach eksperymentalnego projektu HyNet, miały pozwolić grupie ustalić, czy wodór może być wykorzystany do całkowitego lub częściowego zastąpienia gazu ziemnego i ropy naftowej, które są standardowymi paliwami w przemyśle szklarskim.

Jeszcze w tym roku NSG przeprowadzi demonstrację zasilania wodorem zastosowanego w piecu do produkcji szkła w fabryce w St Helens. Własne demonstracje przeprowadzi także gigant spoza branży, Unilever.

Według NSG, gdyby okazało się, że gaz ziemny można w pełni zastąpić wodorem, można by zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o około 80%.

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1