Branża szklarska przejdzie na paliwo wodorowe?

Red.: AK |Data publikacji: 2021-02-21

Saint-Gobain planuje obniżyć emisję emisję dwutlenku węgla w swoim zakładzie produkcyjnym w Eggborough w Wielkiej Brytanii. Fabryka zasilana będzie paliwem wodorowym.

System wytwarzania wodoru na miejscu dostarczy HyGear, spółka zależna zajmującej się dostawami wodoru przemysłowego firmy Xebec Adsorption, która wdrożyła niedawno strategię mającą doprowadzić do stworzenia zdecentralizowanego systemu produkcji wodoru w Wielkiej Brytanii. Pierwszym krokiem do realizacji tego planu jest inwestycja w fabryce Saint-Gobain.

Jak oświadczył prezes Xebec Adsorption, Marinus van Driel, Zdecentralizowane Węzły Produkcji Wodoru (Decentralized Hydrogen Production Hub) w Wielkiej Brytanii, mają początkowo służyć klientom przemysłowym, takim jak Saint-Gobain, i stopniowo zaczną zaopatrywać stacje napełniania pojazdów wodorowych. Przedsiębiorca podkreśla, że takie podejście pozwoli na wspieranie procesu wprowadzania na rynek stacji tankowania w sposób ekonomicznie opłacalny w miarę kształtowania się szerszej gospodarki wodorowej w kolejnych dekadach.

Saint-Gobain nie jest jedyną firmą, która planuje wykorzystanie wodoru w swoich placówkach. Rok temu, w lutym 2020, Nippon Sheet Glass (NSG) ogłosiła zamiar przeprowadzenia testów, które pozwoliłyby na wprowadzenie wodoru jako alternatywnego paliwa do produkcji szkła w swoim zakładzie Greengate Works w St. Helens w Wielkiej Brytanii.

Testy, prowadzone w ramach eksperymentalnego projektu HyNet, miały pozwolić grupie ustalić, czy wodór może być wykorzystany do całkowitego lub częściowego zastąpienia gazu ziemnego i ropy naftowej, które są standardowymi paliwami w przemyśle szklarskim.

Jeszcze w tym roku NSG przeprowadzi demonstrację zasilania wodorem zastosowanego w piecu do produkcji szkła w fabryce w St Helens. Własne demonstracje przeprowadzi także gigant spoza branży, Unilever.

Według NSG, gdyby okazało się, że gaz ziemny można w pełni zastąpić wodorem, można by zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o około 80%.

Zobacz również

Fimtec wyśle do Kornic nową generację maszyn

Fimtec wyśle do Kornic nową generację maszyn

Jak poinformowali nas przedstawiciele Fimtec Polska, firma podpisała kontrakt na dostarczenie do Eko-Okien pięciu robotów najnowszej generacji. Dostawca maszyn do produkcji stolarki i obróbki stali zalicza ubiegły rok do udanych pod względem przychodów.

Belgia ważnym rynkiem eksportowym polskiej stolarki

Belgia ważnym rynkiem eksportowym polskiej stolarki

Belgia jest czwartym co do wielkości rynkiem eksportowym dla polskiej stolarki. Jakie produkty są tutaj popularne? Jak tutejszy rynek radził sobie w pandemicznym 2020 roku? Dlaczego błędem jest wrzucanie rynków Beneluksu do jednego worka? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w szóstym odcinku podcastu “Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”.

Ruszyła platforma e-budownictwo do składania formularzy online

Ruszyła platforma e-budownictwo do składania formularzy online

Ruszyła właśnie platforma e-budownictwo, za pomocą której można złożyć elektronicznie  dokumenty związane z pracami budowlanymi.

1