Branża stolarki odczuwa skutki wojny

Autor: |Data publikacji:

Wojna w Ukrainie wpływa silnie na gospodarkę europejską, a więc także i polską. Problemy odnotowywane są również w branży stolarki otworowej.

Trwająca od lutego wojna wpływa na branżę okien, drzwi i bram na całym kontynencie europejskim. Związane jest to z przerwaniem łańcuchów dostaw, gdyż wiele fabryk produkujących komponenty znajduje się w Ukrainie. Obecnie zakłady nie pracują lub działają w bardzo ograniczonym zakresie. Poza tym Rosja i Ukraina są dużymi dostawcami surowców, przede wszystkim stali, co powoduje kolejne komplikacje związane z brakiem komponentów na rynku (pisaliśmy o tym TUTAJ). Dwie organizacje: Glass for Europe, zrzeszająca rynek szkła płaskiego oraz EPPA (The European Trade Association of PVC Windows System Supliers), reprezentująca branżę profili z PCW wskazały, jakie problemy pojawiają się w poszczególnych sektorach.

Branża producentów szkła float najbardziej niepokoi się niestabilną sytuacją na rynku energii, szczególnie gazu, niezbędnego do wytwarzania szkła. Przede wszystkim ceny energii bardzo wzrosły, z kolei ze strony władz państw europejskich pojawiają się sygnały o planach zmniejszenia dostaw gazu z Rosji. Ta sytuacja rodzi wiele niepewności na rynku. Huty szkła muszą pracować nieprzerwanie, piec musi być stale utrzymany w stanie „gorącym”, dlatego nawet chwilowy brak dopływu energii może spowodować duże straty. Glass for Europe apeluje więc kolejny raz do władz krajów europejskich i do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zmian w polityce energetycznej i klimatycznej Unii.

Także sektor produkcji profili z PCW do stolarki odczuwa problemy z powodu przerwanego łańcucha dostaw. EPPA przyznała, że na terenie Ukrainy, ale także Rosji, znajdują się fabryki produkujące profile okienno-drzwiowe. Choć fabryki w Rosji działają, to obecnie handel między tym krajem, a państwami Unii został wstrzymany. Dodatkowo branża mierzy się z innym problemem, czyli drastycznie rosnącymi cenami energii. Dlatego, według EPPA, branża jest po raz kolejny po pandemii pod dużą presją spowodowaną wzrostem cen oraz utrudnieniami w dostawach. Członkami EPPA są: Deceuninck, Veka, Schüco, Gealan, Profine, Rehau, Aluplast, Internorm, Salamander, a także Finstral, Profialis i Alphacan. Swoje zakłady w Rosji lub Ukrainie mają m.in. Veka, Rehau, Aluplast, Deceuninck i Profine.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".