Kolejne firmy z branży decydują się na inwestycję w energię odnawialną. Panele fotowoltaiczne instaluje Fakro i G-U.
Fakro podpisało w tym roku dwie umowy z firmą Columbus Energy na dostarczenie paneli fotowoltaicznych. Na początku tego roku na dachach fabryki w Nowym Sączu Columbus zainstalował panele o mocy 0,5 MW. W połowie marca producent okien dachowych zdecydował się na rozszerzenie współpracy i podpisał kontrakt na montaż kolejnej instalacji, tym razem o mocy ponad 2 MW. Te panele zostaną także zamontowane na dachu zakładu w Nowym Sączu, ale firmy planują dalszą współpracę i podobne instalacje mogą być wstawione w tym roku i w 2023 w innych zakładach Fakro. Jak podaje Columbus, dzięki inwestycji Fakro w energię odnawialną, firmie uda się ograniczyć emisję CO2 o ok. 1870 ton rocznie.

Także G-U w Polsce zdecydowało się na inwestycję w OZE. Firma na dachu swojej siedziby w Poznaniu zamontowała 150 sztuk paneli fotowoltaicznych. W ten sposób powstała mikroinstalacja o mocy 49 kW. Jej działanie obliczone jest na 25 lat. Firma zakłada, że dzięki panelom uda się ograniczyć emisję CO2 o 33 877 kg rocznie. Jednocześnie G-U zapowiada, że możliwe są kolejne inwestycje w odnawialne źródła energii.
Duże inwestycje w OZE zapowiada także Grupa Selena. Spółka planuje realizować projekty biogazowe, biometanowe, fotowoltaiczne i wiatrowe w Europie Centralnej i Wschodniej, także dla zewnętrznych podmiotów. Te projekty będą realizowane w ramach utworzonej w Grupie nowej spółki – Selena Green Investments. Działa ona w sektorze odnawialnych źródeł energii. Na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
Niedawno pisaliśmy również o poczynionych inwestycjach firmy Matplast w zakresie zielonej energii. Instalacja fotowoltaiczna firmy to 700 paneli. Dolnośląski producent zakupił również pompy ciepła. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
Firmy inwestują w OZE przede wszystkim z powodu rosnących cen energii powstającej z konwencjonalnych źródeł. Przemysł chce się zabezpieczyć przed podwyżkami, jednocześnie zapewniając sobie stabilny dopływ energii. Drugim, także istotnym powodem jest fakt, że wytwarzanie energii z instalacji fotowoltaicznej, z farm wiatrowych itd. jest neutralne dla środowiska i pozwala ograniczyć emisję dwutlenku węgla.
Zobacz również
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.
Forum Webinar 2025 #1 – poznaj nowości na sezon 2025
Już 15 maja pierwsze w tym roku spotkanie online w ramach Forum Webinar. Wydarzenie będzie poświęcone prezentacji nowości produktowych przygotowanych przez dostawców i producentów na sezon 2025.
Nowe „Vademecum: marketing i oprogramowanie” dostępne na naszym portalu
Nowe „Vademecum: marketing i oprogramowanie”. Sprawdź, jak skutecznie prowadzić marketing i wdrażać nowoczesne oprogramowanie w firmie.