Grupa Selena stawia na fotowoltaikę

Red.: MR |Data publikacji: 2022-01-11

W Grupie Selena rozpoczyna działalność nowa spółka – to Selena ESG. Firma zajmuje się usługami w zakresie fotowoltaiki.

Selena ESG to spółka, której podstawową działalnością jest wykonawstwo instalacji fotowoltaicznej na dachach przemysłowych. Według Krzysztofa Domareckiego, który pełni funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Seleny ESG, około 80 proc. dachów przemysłowych w całej Europie nie jest przystosowana do obciążeń takich, jakie pojawiają się po montażu paneli fotowoltaicznych. Zadaniem Seleny ESG jest wiec przede wszystkim przygotowanie dachu, między innymi pod kątem obciążeń, ale także izolacji termicznej i wodnej.

Selena ESG obsługiwać będzie tylko klientów biznesowych. Spółka przygotowana jest do pracy na dachach, których powierzchnia wynosi nawet kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych. Takie powierzchnie znajdują się w zakładach produkcyjnych, magazynach itd. Przed przystąpieniem do prac Selena ESG przygotowuje audyt, firma także będzie zajmować się późniejszym serwisem i obsługą instalacji. W spółce pracują obecnie odpowiednio przygotowane zespoły montażowe. Roman M. Meysner, prezes zarządu Seleny ESG przyznaje, że jego firma zapewnia kompleksową obsługę dotyczącą przygotowania dachu i instalacji paneli. Dach z instalacją wykonaną przez Selenę może sprawnie działać nawet 30 lat.

Według Krzysztofa Domareckiego energia uzyskiwana przez przedsiębiorcę z własnych źródeł, w tym wypadku z fotowoltaiki, będzie zawsze opłacalna, bez względu na zmieniające się prawo. Obecnie mamy do czynienia z dynamicznie rosnącymi cenami energii, dlatego fotowoltaika wpłynie na redukcję kosztów. Selena ESG montować będzie w pierwszej kolejności instalacje na dachach zakładów w Grupie Selena – najpierw w Polsce, a potem w pozostałych lokalizacjach. Jeśli chodzi o efekt finansowy i wpływ sprzedaży na wyniki w Grupie, to spółka spodziewa się, że nastąpi to w latach 2024-2025.

Krzysztof Domarecki odniósł się także do obecnych wydarzeń w Kazachstanie. Grupa Selena ma w tym kraju swój zakład produkcyjny. Według Domareckiego w tym państwie doszło do gwałtownych zamieszek, jednak równie szybko sytuacja została opanowana. Kazachstan to kraj z ugruntowaną opinią jako bezpieczny rynek dla zagranicznych inwestorów i według Domareckiego władze Kazachstanu będą dążyły do utrzymania stabilizacji.

Grupa Selena to kolejny przedstawiciel z branży, który stawia na OZE. Dobrymi przykładami są takie firmy jak Mercor, który zakupił niedawno udziały w spółce w Elmech-ASE (szczegóły) oraz Compremum (dawniej Pozbud), która w ramach holdingu dewelopuje farmę fotowoltaiczną (więcej na ten temat TUTAJ).

Zobacz również

Secil rozważa produkcję uszczelek w Polsce

Secil rozważa produkcję uszczelek w Polsce

Secil podsumował miniony rok. Firma odnotowała wzrost kolejny rok z rzędu. W minionym sezonie wzrost wartości sprzedaży był o 19 proc.

NSG będzie korzystać w Polsce z zielonej energii

NSG będzie korzystać w Polsce z zielonej energii

NSG w Polsce korzystać będzie z energii odnawialnej. Firma podpisała właśnie umowę na zakup energii wytwarzanej z farm wiatrowych w naszym kraju.

Ceny okien spadły na początku roku

Ceny okien spadły na początku roku

Centrum Analiz Branżowych regularnie monitoruje ceny okien w Polsce. Najnowsza analiza wskazuje, że ceny okien nie tylko przestały rosnąć, ale wręcz spadły w porównaniu z jesienią 2021 roku.

1