Nowe współczynniki U tylko dla nowych budów!

Autor: |Data publikacji:

W tym roku jeszcze można się spodziewać doprecyzowania wprowadzanych zmian w prawie budowlanym. Wymóg podwyższonej izolacji termicznej okien i drzwi dotyczyć będzie budynków, dla których zgłoszenie lub pozwolenie wydano po 31 grudnia br.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało projekt zmiany rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. Projekt ma na celu „dodanie przepisów przejściowych, w zakresie wymagań dotyczących oszczędności energii i izolacyjności cieplnej w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”.

Do rozporządzenia dodany jest § 330a. Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem 31 grudnia 2020 r.,
w których:

  • został złożony wniosek o pozwolenie na budowę, odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego, wniosek o zmianę pozwolenia na budowę, wniosek o pozwolenie na wznowienie robót budowlanych lub wniosek o zatwierdzenie zamiennego projektu budowlanego albo projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego,
  • zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonania robót budowlanych w przypadku, gdy nie jest wymagane uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę,
  • została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę lub odrębna decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego,

będą stosowane przepisy obowiązujące do 31 grudnia 2020 r., czyli wymagane będą obecnie obowiązujące współczynniki U.

Urzędnicy uzasadniają tę zmianę sytuacją epidemiologiczną w kraju. Powoduje ona „negatywny wpływ na wiele gałęzi gospodarki, co w konsekwencji przekłada się na wydłużone działanie organów państwowych. Aby zniwelować możliwe w tym przypadku problemy z terminowym rozpatrzeniem wniosków o pozwolenie na budowę, odrębnych wniosków o zatwierdzenie projektu budowlanego, zatwierdzeniem projektu budowlanego itd., proponuje się dodanie przepisów przejściowych do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie„.

Część branży budowlanej, w tym także niektórzy producenci okien i drzwi zwracali się do Ministerstwa z postulatem wstrzymania zmian w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych. Chodziło o wymagany od 2021 r. wysoki współczynniki izolacyjności termicznej okien i drzwi. Pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ. Jak widać Ministerstwo nie jest skłonne powstrzymać te zmiany. Przychyliło się jednak do wniosków grupy producentów (m.in. OknoPlus), by doprecyzować, które nowo budowane budynki muszą spełnić te podwyższone normy, a które jeszcze nie. Cezurą jest tu ostatni dzień roku 2020. Dla złożonych wniosków i decyzji wydanych przed tą datą w momencie odbiorów budynków obowiązywać będą dotychczasowe wymagania, czyli dla okien Uw<1,1 a dla drzwi Ud<1,5.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".