Czy Ministerstwo wysłucha apelu branży?

Red.: MR |Data publikacji: 2020-08-19

Organizacje branżowe, w tym Związek Pracodawców – Producentów Materiałów Dla Budownictwa oraz Związek Polskie Okna i Drzwi, przygotowały wspólny apel do Ministerstwa Rozwoju. Wnoszą o wstrzymanie zaplanowanych zmian w warunkach technicznych.

W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych zapisany jest harmonogram zmian dotyczących m.in. izolacyjności termicznej stolarki. Od stycznia 2021 r. współczynnik Uw okien ma wynosić 0,9 W/m2K, a drzwi Ud – 1,3 W/m2K. Przedstawiciele organizacji branżowych proponują, by nie wprowadzać nowych wymogów od przyszłego roku na warunkach, jakie są w rozporządzeniu. Jeśli chodzi o materiały budowlane, to organizacje postulują o:

utrzymanie na dotychczasowym, obowiązującym w 2020 roku poziomie współczynników przenikalności U dla przegród, okien, dachów i stropodachów i pozostawieniu architektom, projektantom i inwestorom dowolności w wyborze sposobu, w jaki osiągną wspomnianą, ponad 20% redukcję EP.

Postulat, by utrzymać obecne (obowiązujące od 2017 r.) wymogi dotyczące izolacyjności termicznej stolarki, był już wnoszony kilkukrotnie. Pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ. W styczniu 2018 r. przedstawiciele organizacji branżowych, także z POID rozmawiali z urzędnikami ówczesnego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Jednak nic nie dało się wówczas osiągnąć. Pracownicy Ministerstwa tłumaczyli, że harmonogram zmian znany był od dawna (rozporządzenie zostało opublikowane w 2013 r.) i obecnie jest za mało czasu na modyfikację przepisów. Choć niezależni prawnicy, a także ci, którzy pracują dla związków branżowych uważają, że nie ma przeszkód prawnych, by zmienić rozporządzenie.

Nowoczesne rozwiązania stosowane są także w budownictwie wielomieszkaniowym.

Czy tym razem uda się coś uzyskać? Czasu jest mało, zostało ponad cztery miesiące. Jednak tym razem udało się ustalić wspólne stanowisko wielu, bo aż dwunastu organizacji branżowych. Według wnioskodawców, istotne jest to, że branża budowlana mówi jednym głosem. Poza tym organizacje przytaczają wiele argumentów przemawiającymi na korzyść swoich postulatów. Najczęściej powtarzany argument, wynikający z badań Narodowej Agencji Poszanowania Energii (NAPE) jest taki, że zwiększając wymogi dotyczące współczynnika U przegród, można osiągnąć poprawę efektywności energetycznej budynku na poziomie zaledwie 6-7 proc. Jest to niewiele,  biorąc pod uwagę koszty produkcji na przykład szczelnej stolarki. 

Poza tym wymagane współczynniki zostały ustanowione na podstawie wyliczeń sprzed ośmiu lat. Nikt wówczas nikt nie myślał o tym, jak bardzo rozwiną się technologie stosowane w budownictwie, niemal pod każdym względem. Dlatego w obecnej sytuacji nie ma uzasadnienia dla tego, by okna i drzwi były w tak wysokim stopniu izolacyjne termicznie.

Ministerstwo Rozwoju otrzymało pismo, zwróciliśmy się do urzędu z pytaniem, czy przychyli się do wniosku organizacji. Czekamy obecnie na odpowiedź.

Organizacje, które podpisały się pod apelem, to: Business Centre Club, Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Polska Izba Budownictwa, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Polski Związek Firm Deweloperskich, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP), Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań, Stowarzyszenie Nowoczesne Budynki, Zachodnia Izba Gospodarcza, Związek Polskie Okna i Drzwi i Związek Pracodawców Producentów Materiałów Dla Budownictwa.

Zobacz również

Najlepsze wpisy z Pressroomu

Najlepsze wpisy z Pressroomu

Przedstawiamy subiektywną listę najciekawszych wieści z firm, które opublikowaliśmy w ostatnim czasie. Jednocześnie zapraszamy do lektury całego działu Pressroom, w którym można odkryć jeszcze więcej ciekawych treści.

Jak klienci indywidualni w Polsce kupują okna?

Jak klienci indywidualni w Polsce kupują okna?

Centrum Analiz Branżowych przygotowało nowy raport, który sprawdza, jak Polacy kupują okna. Analizie poddano ścieżki zakupowe inwestorów indywidualnych, od pojawienia się potrzeby, aż po wrażenia po zakupie.

Dni Budownictwa i Architektury 2021

Dni Budownictwa i Architektury 2021

W dniach 1-4 lutego 2021 r. odbywać się będą Dni Budownictwa i Architektury organizowane przez grupę MTP. Mają one wypełnić lukę po przeniesionych na listopad targach BUDMA.

1