Europejski Fundusz Leasingowy opublikował wyniki analizy sytuacji mikro i średnich przedsiębiorstw. Barometr EFL wskazuje na poprawę nastrojów w branży budowlanej.
Prognozy na III kwartał roku 2024 wskazują, że w sektorze MŚP zmalały obawy związane z inflacją i jednocześnie wzrósł optymizm dotyczący inwestycji. Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu na grupie 600 firm.
Zagrożenie inflacją
Z zebranych ankiet wynika, że odczuwane przez przedsiębiorców realne zagrożenie inflacją jest najmniejsze od niemal 2 lat. Kondycja biznesu w najbliższych miesiącach może pogorszyć się z tego powodu według 24 proc. firm. To o 11 p.p. mniej niż w minionym kwartale i o wiele mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wówczas było to 51 proc. Wysoki pozostaje poziom przedsiębiorstw, które nie przewidują zmiany sytuacji – stagnacji spodziewa się 42,5 proc. respondentów. Wpływ na ocenę sytuacji ma również wielkość firmy. Tylko 12 proc. średnich przedsiębiorstw obawia się inflacji, wśród małych jest to 24 proc., a mikro – 32 proc.
Skłonność firm do inwestycji
Analitycy z Europejskiego Funduszu Leasingowego zbadali również skłonność firm do inwestycji. Odczyt Barometru EFL na III kwartał 2024 roku wyniósł 51,2 pkt. Jest to wynik o 1,4 pkt. niższy wobec II kwartału i jednocześnie pierwszy spadek wskaźnika od ponad roku. Badacze podkreślają natomiast, że rok do roku wartość ta jest wyższa – w 2023 r. wyniosła 48,1 pkt. Obecnie 15 proc. firm planuje więcej inwestować. Ponadto utrzymuje się wysoki poziom płynności finansowej, który w stosunku do poprzedniego pomiaru nieznacznie wzrósł.
Jakie nastroje w budowlance?
Barometr EFL pokazuje, że poszczególne branże prezentują różne nastroje. Największy odsetek firm obawiających się negatywnego wpływu inflacji na działalność należy do segmentów usług (33 proc. wobec 27 proc. w II kwartale) i handlu (odpowiednio 32 proc. i 55 proc.). Natomiast najmniejsze obawy mają firmy budowlane; tylko 14 proc. spodziewa się pogorszenia sytuacji w wyniku wzrostu cen. EFL podkreśla też w raporcie, że obawa o skutki inflacji była do tej pory na pierwszym miejscu. W III kwartale 2024 r. największy niepokój budzi natomiast wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Takie zdanie ma 32 proc. ankietowanych; w II kw. było to 28 proc. Badani mniej obawiają się spadku popytu, wzrasta natomiast obawa o brak pracowników, szczególnie sezonowych.
Zobacz również
Eko-Okna opublikowały wyniki finansowe za 2024 rok
Rok 2024 przyniósł firmie Eko-Okna wzrost przychodów, ale jednocześnie odnotowano znaczący spadek rentowności.
Niepokój wokół Eko-Okien. Firma komentuje doniesienia
Firma Eko-Okna opublikowała oficjalne oświadczenie, w którym odnosi się do pojawiających się spekulacji, na temat aktualnej sytuacji.
Renolit ogłosił sprzedaż francuskiej spółki na rzecz AIAC
Grupa Renolit ogłosiła sprzedaż swojej francuskiej spółki oraz zamknięcie włoskiego zakładu Renolit Tecno Imac w Rzymie.