Europejski Fundusz Leasingowy opublikował wyniki analizy sytuacji mikro i średnich przedsiębiorstw. Barometr EFL wskazuje na poprawę nastrojów w branży budowlanej.
Prognozy na III kwartał roku 2024 wskazują, że w sektorze MŚP zmalały obawy związane z inflacją i jednocześnie wzrósł optymizm dotyczący inwestycji. Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu na grupie 600 firm.
Zagrożenie inflacją
Z zebranych ankiet wynika, że odczuwane przez przedsiębiorców realne zagrożenie inflacją jest najmniejsze od niemal 2 lat. Kondycja biznesu w najbliższych miesiącach może pogorszyć się z tego powodu według 24 proc. firm. To o 11 p.p. mniej niż w minionym kwartale i o wiele mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wówczas było to 51 proc. Wysoki pozostaje poziom przedsiębiorstw, które nie przewidują zmiany sytuacji – stagnacji spodziewa się 42,5 proc. respondentów. Wpływ na ocenę sytuacji ma również wielkość firmy. Tylko 12 proc. średnich przedsiębiorstw obawia się inflacji, wśród małych jest to 24 proc., a mikro – 32 proc.
Skłonność firm do inwestycji
Analitycy z Europejskiego Funduszu Leasingowego zbadali również skłonność firm do inwestycji. Odczyt Barometru EFL na III kwartał 2024 roku wyniósł 51,2 pkt. Jest to wynik o 1,4 pkt. niższy wobec II kwartału i jednocześnie pierwszy spadek wskaźnika od ponad roku. Badacze podkreślają natomiast, że rok do roku wartość ta jest wyższa – w 2023 r. wyniosła 48,1 pkt. Obecnie 15 proc. firm planuje więcej inwestować. Ponadto utrzymuje się wysoki poziom płynności finansowej, który w stosunku do poprzedniego pomiaru nieznacznie wzrósł.
Jakie nastroje w budowlance?
Barometr EFL pokazuje, że poszczególne branże prezentują różne nastroje. Największy odsetek firm obawiających się negatywnego wpływu inflacji na działalność należy do segmentów usług (33 proc. wobec 27 proc. w II kwartale) i handlu (odpowiednio 32 proc. i 55 proc.). Natomiast najmniejsze obawy mają firmy budowlane; tylko 14 proc. spodziewa się pogorszenia sytuacji w wyniku wzrostu cen. EFL podkreśla też w raporcie, że obawa o skutki inflacji była do tej pory na pierwszym miejscu. W III kwartale 2024 r. największy niepokój budzi natomiast wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Takie zdanie ma 32 proc. ankietowanych; w II kw. było to 28 proc. Badani mniej obawiają się spadku popytu, wzrasta natomiast obawa o brak pracowników, szczególnie sezonowych.
Zobacz również
Nowości produktowe w branży stolarki – przegląd listopad 2024
Prezentujemy kolejne nowości produktowe w branży stolarki. Znajdziesz tam rozwiązania z kategorii, takich jak systemy profili czy okucia.
Wyniki trzeciego kwartału w AkzoNobel
AkzoNobel, holenderski producent farb i powłok, opublikował dane finansowe dotyczące trezciego kwartały roku 2024. W odniesieniu do tego samego okresu rok wcześniej spółka odnotowała niewielki wzrost sprzedaży i nieduży spadek przychodów.
Trzeci kwartał okiem branży
Trzeci kwartał tego roku pokazuje, że sytuacja ekonomiczna zarówno w Polsce, jak i innych krajach jest nadal trudna. Przewidywana poprawa może nastąpić dopiero w roku 2026. Ten rok jest więc wyzwaniem też dla całej branży stolarki.