Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Red.: |Data publikacji:

Aliplast zamontował właśnie na dachach swoich zakładów bardzo dużą instalację fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW.

Aliplast zakończył inwestycję w zapowiadaną przez siebie „największą, klejoną instalację fotowoltaiczną w Polsce”. Zamontowana jest ona na powierzchni 40 tys. mkw., a moc farmy wynosi 2,5 MW. Składa się na nią 19 falowników o mocy 125 kW, 4500 modułów fotowoltaicznych ważących 123 tony. Natomiast konstrukcja waży 65 ton.

Uroczyste uruchomienie instalacji odbyło się 16 kwietnia w obecności m.in. Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina. Czerwoną szarfę przecięli prezydent miasta, a także Jan Kidaj, prezes zarządu Aliplast Polska oraz Tomasz Ćwiek, dyrektor inwestycyjny Aliplastu.

Uroczyste przecięcie wstęgi z udziałem Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina (z prawej), Jana Kidaja, prezesa zarządu Aliplast (w środku) i Tomasza Ćwieka, dyrektora inwestycyjnego w Aliplaście.

Budowa instalacji zaczęła się w czerwcu ubiegłego roku i podzielona była na etapy. Firma wówczas wyceniała wartość inwestycji na 7,5 mln zł. O przebiegu prac pisaliśmy TUTAJ. Inwestycja ma pomóc firmie m.in. w realizacji celu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Już od pewnego czasu Aliplast jest niemal samowystarczalny, jeśli chodzi o zużycie wody. Do procesów produkcyjnych wykorzystywana jest deszczówka pozyskiwana z dachów fabryki. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Aliplast należy do największych firm w województwie lubelskim.  W 2022 r. Aliplast Extrusion osiągnął przychody w wysokości 945,6 mln zł, zysk netto to 70,5 mln zł. Z kolei Aliplast miał osiągnął przychody wynoszące 709,1 mln zł i zysk netto 145,1 mln zł.

Zobacz również

WWGlass ze spadkiem sprzedaży

WWGlass ze spadkiem sprzedaży

WWGlass, należący do 10 największych producentów szyb zespolonych w Polsce, podsumował wyniki finansowe z poprzedniego roku.

Monolit z Zambrowa rozbudowuje zakłady produkcyjne

Monolit z Zambrowa rozbudowuje zakłady produkcyjne

Zambrowski producent okien z PCW i aluminium, firma Monolit, kontynuuje działalność inwestycyjną. Obecnie buduje halę produkcyjną.

Mercor odnotowuje wzrost wartości zamówień

Mercor odnotowuje wzrost wartości zamówień

Wartość zamówień pozyskanych przez Grupę Mercor w kwietniu 2024 była wyższa niż rok wcześniej, ale też przewyższyła poziom z marca bieżącego roku.

1