Przerwane łańcuchy dostaw oraz problemy z surowcami powodują perturbacje także na rynku stolarki otworowej. Fabryki wielu dostawców materiałów i komponentów do produkcji stolarki pracują od pewnego czasu na 100 proc. swoich możliwości produkcyjnych.
Tak dzieje się również w lubelskim Aliplaście, który pracuje tak, jak w szczycie sezonu 2020, kiedy to wyprodukował w ciągu roku ponad 35 tys. ton różnego rodzaju profili i wyrobów z aluminium. Zamiast spodziewanego spowolnienia sezonowego, w pierwszych miesiącach obecnego sezonu firma notuje rekordowe wielkości zamówień i to pomimo wprowadzonej w maju podwyżki cen. Dla skrócenia czasu ich realizacji uruchomiono tutaj trzecią zmianę, która przyczynia się do zwiększenia przerabianych ilości aluminium. Radykalna zmiana nastąpi jednak dopiero wraz z uruchomieniem czwartej prasy, co planowane jest na październik tego roku. Pozwoli ona Aliplastowi na przerobienie w kolejnym sezonie dodatkowych 12 tys. ton aluminium.
Dla zaspokojenia rosnącego popytu Aliplast zakupił niedawno 4 ha gruntu w bezpośrednim sąsiedztwie swojej siedziby. Przeznaczy je na dalszą rozbudowę zakładu i powierzchni magazynowych. Niezależnie od tego spółka finalizuje obecnie zakup gotowego budynku zakładu produkcyjnego w SSE, do którego zamierza przenieść całą swoją ekstruzję. Te zmiany organizacyjne, wraz z nową prasą, wpłyną zasadniczo na możliwości produkcyjne lubelskiego systemodawcy, które już w roku 2022 osiągną blisko 50 tys. ton wyjeżdżających stąd wyrobów aluminiowych. Więcej o planach Aliplastu przeczytać będzie można w czerwcowym wydaniu Forum Branżowego, gdzie opublikowana zostanie rozmowa z Janem Kidajem – założycielem i prezesem zarządu tej spółki.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".