Aliplast w drodze po miliard

Red.: |Data publikacji:

O niemal 1/4 zamierza powiększyć swoje moce produkcyjne lubelski Aliplast, który jeszcze w tym roku kupi i uruchomi kolejną, czwartą już prasę do tłoczenia aluminium. Tegoroczne inwestycje pochłoną 100 mln złotych i zwiększą zdolności produkcyjne tego systemodawcy do 45 tys. ton przerabianego aluminium rocznie. Pełna moc nowej linii zostanie osiągnięta w sezonie 2023.

Miniony rok, w którym firma osiągnęła pełnoletność (powstała w 2002 roku) także obfitował w nowe inwestycje. W Lublinie dobudowano w tym okresie 2 tys. mkw. hali magazynowej, wybudowano nową lakiernię, zakupiono wiele maszyn oraz wdrożono kolejne produkty dla budownictwa. Aliplast koncentrował się do tej pory na produktach, z których wyrósł: profilach do drzwi, okien i fasad. Teraz w asortymencie firmy pojawiły się również rolety, żaluzje, przesłony słoneczne, pergole, zadaszenia oraz elementy ogrodzeniowe.

Dostawy dla przemysłu budowlanego stanowią jednak w tej spółce zaledwie połowę jej obrotów. Druga część sprzedaży trafia do innych branż: do meblarstwa, transportu, energetyki, a także do segmentu fotowoltaiki, gdzie obroty rosną bardzo dynamicznie. Zresztą sam Aliplast zamierza w najbliższych latach uruchomić na dachu swojego zakładu instalację fotowoltaiczną, która pokryje 5 proc. jego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Rok 2020 spółki Aliplastu (Systems i Extrusion) zakończyły przychodami w wysokości łącznie 800 mln zł, a wypracowany wynik EBIDTA sięgnął 150 mln zł. Były to liczby większe od planowanych, a co ważne w I kwartale obecnego roku poziom zamówień wcale nie spada. Firma zatrudnia obecnie 700 pracowników, a 1/3 wytworzonych przez nich produktów eksportuje zarówno do krajów UE, do Azji, jak i za Ocean.

Zobacz również

Najwięksi producenci stolarki w USA

Najwięksi producenci stolarki w USA

W tym sezonie polska branża stolarki znacznie poprawiła swoje wyniki eksportowe na amerykańskim rynku, a ten ma ogromny potencjał. Może o tym świadczyć liczny „klub miliarderów” wśród tamtejszych producentów.

Dobre półrocze w Fart Produkt

Dobre półrocze w Fart Produkt

Fart Produkt minione półrocze zalicza do udanych. Dobre wyniki udało się osiągnąć m.in. dzięki wprowadzeniu nowych produktów do oferty.

Małkowski-Martech wycofuje się z NewConnect

Małkowski-Martech wycofuje się z NewConnect

Małkowski-Martech podsumował wyniki za drugi kwartał. Spółka odnotowała wzrost wartości przychodów, wyższe są także koszty. Podjęła też kroki, by wycofać się z rynku NewConnect.

1