Akzo Nobel podsumował pierwszy kwartał tego roku. Spółka odnotowała w tym okresie 12 procentowy wzrost sprzedaży.
Akzo Nobel zakończył pierwszy kwartał tego roku wynikiem ze sprzedaży w wysokości 2,52 mld euro, w porównaniu do 2,26 w roku 2021. Jest to wzrost o 12 proc. Natomiast zysk operacyjny w pierwszym kwartale bieżącego roku wyniósł 232 mln euro w stosunku do 303 mln w roku 2021, co jest wynikiem niższym o 23 proc. Akzo Nobel przyznaje, że podnosił ceny na swoje produkty ze względu na rosnące koszty surowców, ale też frachtów. Cena transportu morskiego była wyższa o 334 mln euro w porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 r.
Spółka przyznaje, że na początku tego roku wzrosła niepewność na rynkach w związku z nałożeniem na Rosję sankcji oraz ponownym pojawieniem się w Chinach COVID-19. Występują także ograniczenia w dostawach na rynkach w Ameryce Północnej. Jednak mimo tych przeciwności, firma zamierza osiągnąć swój zamierzony wynik EBITDA w wysokości 2 mld euro w 2023 r.
Akzo Nobel odniósł się także do swojej obecności w Rosji. Przed wojną rynek rosyjski stanowił 2 proc. udziału w przychodach spółki, firma współpracowała z 640 pracownikami na terenie Federacji Rosyjskiej. Obecnie działalność w segmencie powłok dla przemysłu lotniczego oraz nowe inwestycje i działania marketingowe została zawieszona. Spółka informuje, że w wyniku sankcji unijnych większość jej działalności w Rosji w zakresie powłok jest zawieszona, a pozostała część rosyjskiej działalności będzie prowadzona lokalnie.
Akzo Nobel informuje:
Codziennie oceniamy sytuację i może się zdarzyć, że w najbliższych miesiącach wstrzymana zostanie większa część działalności w Rosji, zwłaszcza ze względu na praktyczne trudności związane z dostawami surowców w Rosji.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".