AGC z sukcesem wyprodukowało szkło płaskie z wodorem jako paliwem. To kolejny koncern, który szuka innych paliw niż gaz do wytwarzania szkła.
AGC poinformowało, że przeprowadziło właśnie test produkcji szkła płaskiego przy użyciu wodoru jako paliwa. Próba została podjęta po raz pierwszy w rzeczywistym piecu do produkcji szkła i zakończyła się sukcesem. Eksperyment został wykonany w japońskim zakładzie w miejscowości Taksago w prefekturze Hyogo przy współpracy z firmą Air Liquide Japan. Zainstalowała ona swój palnik ze spalaniem wodoru do istniejącego, konwencjonalnego systemu z tlenem, gdzie jako paliwo wykorzystywany jest gaz ziemny.
Celem testu było przede wszystkim zweryfikowanie technologii spalania przy użyciu wodoru w praktyce. Sprawdzone zostały jakość szkła, wpływ na materiały w piecu, temperatura płomienia i pieca, a także poziom emisji tlenku azotu. Z badań wynika, że tlenek azotu jest emitowany na podobnym poziomie, jak w przypadku konwencjonalnego spalania. AGC informuje, że rozważa wykonanie podobnych testów w swoich placówkach na całym świecie.
Firma pracuje nad technologiami, które wpłyną da zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych podczas produkcji i będą alternatywą dla paliw kopalnych. W czerwcu tego roku przeprowadziła próbę z wykorzystaniem amoniaku jako paliwa. Teraz zakończyła się próba z użyciem wodoru. To kolejna firma, która prowadzi testy z wodorem. O sukcesie z wykorzystaniem alternatywnych paliw informował francuski Saint-Gobain – pisaliśmy o tym TUTAJ, a także japoński NSG, który testy przeprowadzał już dwa lata temu, o tym przeczytać można TUTAJ.
Zobacz również
XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu
W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.
Forum Webinar 2025 #1 – poznaj nowości na sezon 2025
Już 15 maja pierwsze w tym roku spotkanie online w ramach Forum Webinar. Wydarzenie będzie poświęcone prezentacji nowości produktowych przygotowanych przez dostawców i producentów na sezon 2025.