AGC spodziewa się w tym roku wzrostu popytu na szkło izolacyjne

Autor: |Data publikacji:

AGC, jeden z największych producentów szkła, podało wyniki ze sprzedaży za rok 2023. Spółka odnotowała w zakończonym sezonie niewielkie spadki.

AGC z siedzibą w Tokio w Japonii podliczyło rok 2023 pod kątem finansowym. Był to sezon, w którym koncern zanotował niewielkie spadki przychodów ze sprzedaży i wyniku operacyjnego. Sprzedaż netto w 2023 r. wyniosła  2019,25 mld jenów (ok. 54,19 mld zł) w stosunku do 2055,87 mld jenów (ok. 55,17 mld zł) rok wcześniej, czyli była niższa o 0,8 proc. Spółka zanotowała także spadek zysku operacyjnego na poziomie 30 proc. W zakończonym roku jest to wynik 128,77 mld jenów (3,45 mld zł) w stosunku do 183,94 mld jenów (ok 4,93 mld zł).

Sprzedaż w poszczególnych segmentach

Spółka podała także wyniki poszczególnych segmentów, czyli m.in. szkła architektonicznego. Tutaj również AGC odnotowało spadek – na poziomie 1,5 proc. W zakończonym roku sprzedaż netto szkła architektonicznego wyniosła 476,3 mld jenów (ok. 12,75 mld zł) w stosunku do 483,7 mld jenów (ok. 12,96 mld zł) w roku 2022. Zaledwie o 0,1 proc. wzrósł zysk operacyjny. W 2023 r. wyniósł 32,8 mld jenów (ok. 880 mln zł) w porównaniu do 32,7 mld (ok. 880 mln zł). Szkło architektoniczne oraz automotive stanowią największe pod względem sprzedaży segmenty w AGC.

Przyczyny i prognozy

Zarząd przyznaje, że w Europie i Stanach Zjednoczonych spadek wartości przychodów spowodowany był zmniejszonym wolumenem sprzedaży, a także widocznym w Europie spadkiem cen, co było efektem spowolnienia gospodarczego. Inaczej było w Azji, gdzie AGC odnotowało wzrost. Wpłynęły na to wyższe ceny w porównaniu z 2022 r., mimo iż również na rynkach azjatyckich zmniejszyły się dostawy szkła architektonicznego. Spółka spodziewa się, że w tym roku w Europie mimo osłabienia gospodarczego, rosnąć będzie popyt na szkło do budynków remontowanych. Szczególną popularnością cieszyć się mają wyroby o wysokiej izolacyjności.

AGC podsumowuje, że w roku obrotowym 2023 w światowej gospodarce w niektórych regionach, w tym Stanach Zjednoczonych, pojawiały się oznaki ożywienia. Jednak na ogólny negatywny wynik wpływ miały czynniki, takie jak spowolnienie gospodarcze w Chinach, sytuacja w Rosji i Ukrainie, a także zacieśnienie polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Zobacz również

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.