4Buildings: ekologia wśród najważniejszych trendów w budownictwie

Red.: |Data publikacji:

Konferencja 4Buildings to nowe wydarzenie branży budowlanej w Polsce. W ciągu trzech dni omawiano najważniejsze trendy w budownictwie XXI wieku.

Branża budowlana odpowiada za połowę wydobywanych surowców i jedną trzecią emisji CO2. Produkuje także jedną trzecią odpadów w Europie. W ten sposób znacząco przyczynia się do negatywnych zmian klimatycznych. Pojawia się pilna potrzeba zatrzymania dalszej degradacji środowiska przez tę gałąź gospodarki.

Niedawno problemem tym zajmowano się podczas konferencji Projekt BMS w Łochowie, o czym pisaliśmy TUTAJ . Jeszcze więcej uwagi poświęcono mu w trakcie konferencji 4Buildings, która odbyła się w dniach 15-17 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. 

W inauguracyjnej dyskusji pod hasłem „Zero Waste” podkreślano, że ekologiczne powinno być całe życie budynku, od projektu i budowy, poprzez eksploatację, aż po ewentualną rozbiórkę. Jednym z ważnych celów dla architektów jest zatem tworzenie obiektów trwałych i uniwersalnych. Takich, które po latach użytkowania nie muszą być wyburzane, ale można je adaptować do zmiennych zastosowań.

Podczas pierwszego dnia konferencji, przeznaczonego dla profesjonalistów, odbyło się kilkanaście prelekcji i dyskusji w ramach czterech grup tematycznych. GoGreen dotyczyła odnawialnych źródeł energii, NoWaste – zrównoważonego budownictwa, InTech – nowych technologii, natomiast BeSmart podejmowała tematykę inteligentnych rozwiązań w budynkach. W panelach dyskusyjnych i prezentacjach wzięli udział szefowie firm budowlanych, deweloperzy, inwestorzy, architekci, przedstawiciele władz samorządowych oraz producenci rozwiązań dla budownictwa.

Na zakończenie pierwszego dnia imprezy odbyła się gala przyznania nagród w konkursie 4Buildings Awards 2019. Wyróżniono najciekawsze inwestycje, nowatorskie technologie oraz ludzi z wizją, w tym m.in. kompleks biurowy Business Garden Wrocław, sieć czujników monitorującą parametry izolacyjne budynków, szkło grzewcze Eglas (Glassolutions), drukarkę domów z betonu oraz elastyczne ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu.

Zrównoważone budownictwo dla każdego

Kolejne dni miały formułę otwartą dla każdego, kto interesuje się zrównoważonym budownictwem, nowinkami i ekologicznymi trendami w budownictwie. Na 5 tys. mkw. przygotowano 70 ekspozycji, wystawy, strefy porad, warsztaty, stoiska konsultacyjne, strefę zieleni. Odbywały się także prezentacje projektów najlepszych domów w Polsce, wystąpienia znanych architektów oraz rozmowy z gwiazdami telewizyjnych programów dotyczących budownictwa.

Wśród wystawców były firmy zajmujące się energooszczędną stolarką: Internorm, Team Plast (marka Panoramah), Velux, Multiko, Finestre oraz RB Technika okienna. Poza tym dostawcy systemów inteligentnych: Ampio, Grenton i Nexwell oraz firma Winkhaus z elektronicznymi urządzeniami kontroli dostępu.

Karol Klos

Zobacz również

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

Nowy prezes Inwido. Spółka podsumowuje pierwszy kwartał

Nowy prezes Inwido. Spółka podsumowuje pierwszy kwartał

Inwido podsumowało pierwszy kwartał, spółka odnotowała 14-procentowy spadek w sprzedaży. Jednak spółka widzi pozytywne sygnały na rynku.

Gealan nawiązał współpracę z nowym dostawcą

Gealan nawiązał współpracę z nowym dostawcą

W kwietniu Gealan sfinalizował nawiązanie współpracy z Meesenburg. Oficjalne przypieczętowanie tego projekty pomiędzy firmami miało miejsce na stoisku systemodawcy podczas targów Fensterbau Frontale 2024.

1