18,6 proc. – taki spadek odnotował eksport szyb zespolonych. Stolarka w liczbach #1

Autor: |Data publikacji:

W pierwszym artykule z cyklu „Stolarka w liczbach” przyglądamy się  spadkowi, jaki odnotował eksport szyb zespolonych z Polski. W 2023 roku zmniejszył się on aż o 18,6 proc.

Zacznijmy od tego, że polski eksport szyb zespolonych doświadczył w 2023 r. znacznego spadku.  Notabene, może to stanowić wyzwanie dla branży szklarskiej, ponieważ eksport ten ma dla niej istotne znaczenie. Chociaż tylko 3 firmy osiągnęły w 2022 roku eksport na poziomie co najmniej 50 mln euro (lider, czyli Press Glass, nawet około 250 mln euro), to aż 1/4 produkcji całej branży trafia za granicę, głównie do krajów skandynawskich.

eksport szyb zespolonych
Eksport szyb zespolonych z Polski spadł o 18,6 proc. w porównaniu z rekordowym rokiem 2022. Fot. Effect Glass

Analiza produkcji szyb zespolonych

Tymczasem, produkcja szyb zespolonych od kilkunastu lat cechuje się systematycznym wzrostem. Chociaż od ostatnich dwóch sezonów można zauważyć znaczne spowolnienie. Już w 2022 roku wyhamowała, jednak producenci nie odczuli ujemnych skutków zaistniałej sytuacji. Ich obroty osiągnęły rekordowe wartości, głównie dzięki ponad 30-procentowemu wzrostowi cen wyrobów. Sytuacja pogorszyła się w 2023 roku, kiedy odnotowano spadki sprzedaży zarówno pod względem ilościowym, jak i wartościowym. Zmniejszenie sprzedaży szyb zespolonych było wynikiem problemów krajowych producentów okien, którzy z kolei borykali się ze zmniejszonym popytem na swoje wyroby na rynku krajowym, a także w eksporcie. Podobne spadki odnotowali producenci szyb także w bezpośrednim eksporcie.

Eksport szyb zespolonych odnotowuje spadki

Najnowsze dane wykazują, że w 2023 roku eksport zmniejszył się o 18,6 proc. w porównaniu z rekordowym rokiem 2022, sięgając 4,43 mln mkw. zespoleń. Spadek ten wywołany był głównie przez słabą koniunkturę na rynku skandynawskim, który stanowi główny obszar zbytu dla polskich szyb zespolonych.

W 2023 roku szyby zespolone z Polski trafiły do 55 krajów, z czego w 9 z nich sprzedano co najmniej 100 tys. m² szyb. Norwegia, Dania i Szwecja pozostają głównymi odbiorcami, absorbując około 60 proc. polskiego eksportu.

W początkowych miesiącach 2024 roku można już zaobserwować pierwsze symptomy ożywienia, jeśli chodzi o sprzedaż szyb zespolonych polskim producentom okien. Natomiast niezbyt optymistyczne wieści z rynku skandynawskiego nie pozwalają mieć nadziei na odbudowanie eksportu w tym sezonie.

Jak w szczegółach wyglądał miniony sezon dla polskiej branży szyb zespolonych, co dzieje się w 2024 roku oraz czego spodziewać się w kolejnych latach dowiesz się z najnowszego opracowania przygotowywanego przez Centrum Analiz Branżowych. Raport „Rynek szyb zespolonych w Polsce” edycja 2024 będzie dostępny jeszcze w maju.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".