Kiedy polski eksport stolarki ponownie odnotuje wzrosty?

Red.: |Data publikacji:

Eksport stolarki budowlanej od kilku lat jest domeną polskich producentów – są oni zdecydowanym liderem w Unii Europejskiej. Niestety eksport zarówno jeżeli chodzi o ujęcie ilościowe, jak i pod względem wartości maleje. Po spadkach w 2023 roku bieżący również nie zapowiada się lepiej. 

eksport stolarki

Eksport stolarki charakteryzują spadki

Eksport stolarki z Polski przez ostatnie 13 lat charakteryzował się ciągłym wzrostem. Niestety tendencja ta się odwróciła w poprzednim roku, kiedy to odnotował znaczący spadek zarówno w ujęciu ilościowym, jak i pod względem wartości. Na koniec 2023 roku liczba sprzedanych za granicę okien i drzwi zmalała o blisko 9 proc., a wartość eksportu skurczyła się o 2 proc. do 3,88 mld euro.

Nie stanowi to wyjątku na tle europejskich eksporterów. Jest wręcz przeciwnie, ponieważ poza Rumunią, każdy z 15 wiodących sprzedawców odnotował również spadek . Drugi co do wielkości eksporter w Europie, czyli Niemcy, zakończył 2023 rok zmniejszeniem wartości o 6,8 proc. do 1,82 mld euro (ilościowo o ponad 15 proc.), a negatywnym rekordzistą są Czechy, gdzie eksport zmniejszył się o 15 proc. do 333 mln euro.

Eksport stolarki na rynek niemiecki

Największy rynek budowlany w Europie stanowią Niemcy, które doświadczają obecnie dużych spadków, jeżeli chodzi o sytuację gospodarczą. W dużej mierze dotyczą one sektora budownictwa mieszkaniowego, które do tej pory odpowiadało za wielkość popytu na stolarkę okienną. Duży spadek, jeżeli chodzi o nowe budynki mieszkalne oraz zmniejszenie liczby pozwoleń na budowę, przekładają się na mniejszą sprzedaż jednostek okiennych.

Niemcy stanowią największy rynek dla polskich eksporterów, dlatego postępujący regres i brak perspektyw na wyjście z zapaści niezbyt pozytywnie wpływają na prognozy. W 2023 roku z Polski do Niemiec trafiły okna, drzwi i bramy za 1,08 mld euro. Jest to aż o 10 proc. mniej niż w 2022 r. Oznacza to, że dynamika spadku do tego kraju jest pięciokrotnie większa niż ogółem.

Niemcy pozostają naszym głównym rynkiem zbytu, choć ich udział w eksporcie polskiej stolarki zmalał z 30 do 28 proc. Dotyczy to każdego segmentu, a najwyraźniej jest widoczny w przypadku drzwi z drewna (o 22 proc.), zaś najmniej w części dotyczącej ślusarki aluminiowej (o 6,5 proc.).

Jak wygląda eksport stolarki do poszczególnych krajów?

O tym, jak zmienił się eksport stolarki z Polski w 2023 roku do poszczególnych krajów, a także jak mocno ucierpiała sprzedaż krajowa i jakie są perspektywy na kolejne miesiące porozmawiamy podczas Forum 100, które odbędzie się już 17 kwietnia 2024 roku na PGE Narodowym. Szczegóły znajdziecie na stronie Centrum Analiz Branżowych.

1