Znakomity kwartał w Somfy

Red.: MR |Data publikacji: 2021-04-30

Somfy podsumowało właśnie I kwartał. Spółka odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży na poziomie niemal 30 proc. w porównaniu do roku 2020.

Somfy podało, że sprzedaż w pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniosła 375,7 mln euro. W roku ubiegłym była to wartość 291,3 mln euro, co oznacza wzrost o 29 proc. Wyższy popyt na swoje produkty Somfy notuje już od drugiej połowy roku 2020, a w I kwartale tego roku widać kontynuację tego trendu. Spółka ocenia, że wzrost w styczniu i w lutym był na poziomie 16,3 proc. W marcu sprzedaż była wyższa aż o 57,8 proc., jednak w tym wypadku mamy do czynienia z efektem niskiej kwoty bazowej, w marcu 2020 r. dane były wyjątkowo niekorzystne.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku we wszystkich regionach Somfy zanotowało wzrost, był on na poziomie powyżej 10 proc. Jeśli chodzi o przychody w Europie Wschodniej i Centralnej (w tym w Polsce), to firma ocenia, że wzrost był o 19,5 proc. Jednak Somfy podkreśla, że ten region w roku ubiegłym jako jeden z niewielu notował wzrost ze sprzedaży, co oznacza wysoką bazę do porównania. Stąd te wyniki obecne nie są tak spektakularne, bo w tym rejonie Europy nie były notowane spadki. Jeśli chodzi o inne obszary geograficzne, to w Północnej Europie sprzedaż była wyższa o 41,7 proc. w Ameryce Północnej o 32,8 proc., w Południowej Europie – o 30,1 proc., a we Francji – o 30 proc.

Siedziba Somfy w Cluses, Francja.

Zarząd prognozuje, że wzrost przychodów ze sprzedaży firma będzie notowała także w II kwartale, jeśli oczywiście nie zmieni się znacząco otoczenie biznesowe. W tym okresie znów dane będą porównywane do niskich wyników z roku 2020 i ponownie będzie widać efekt niskiej bazy. Firma ocenia, że w II połowie roku wyniki mogą być już gorsze, bo ten efekt bazy w tym okresie będzie odwrócony – firma notowała wysokie przychody w drugiej połowie 2020 r.

Somfy zauważa także problemy, jeśli chodzi o rynek komponentów elektronicznych do produkcji. Rynek boryka się z niedoborem określonych materiałów, a przedstawiciele firmy uważają, że te problemy będą się nasilać w kolejnych miesiącach. Może to w przyszłości powodować zakłóceniami w terminach dostaw dla klientów.

Zobacz również

Rekordowa popularność programu Czyste Powietrze

Rekordowa popularność programu Czyste Powietrze

W ostatnim tygodniu kwietnia Polacy złożyli rekordową liczę wniosków w ramach programu Czyste Powietrze - 4121.

Znakomity kwartał w Saint-Gobain

Znakomity kwartał w Saint-Gobain

Saint-Gobain podsumował pierwszy kwartał pod względem handlowym. Sprzedaż była wyższa w porównaniu do 2020 r. o 14,3 proc.

KRISPOL przetarł termomodernizacyjny szlak

KRISPOL przetarł termomodernizacyjny szlak

Produkty firmy KRISPOL znalazły się na liście Zielonych Urządzeń i Materiałów dedykowanych do programu Czyste Powietrze i ulgi termomodernizacyjnej. Był to pierwszy producent stolarki, który został uwzględniony w tym zestawieniu. Obecnie na liście są również produkty firm Plastbud oraz Wiśniowski.

1