Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Autor: |Data publikacji:

Od 22 kwietnia obowiązują trzy istotne zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Ponadto, jak zapewnia rząd, wszystkie wnioski złożone po tej dacie mają zapewnione finansowanie.

zmiany czyste powietrze 22.04(1)

Pierwszą z zapowiadanych od dłuższego czasu, jest zmiana przydzielania dotacji, jeśli chodzi o źródła ciepła. Pompa ciepła, kocioł zgazowujący drewno i kocioł na pellet zakupiony po 14 czerwca tego roku obowiązkowo będzie musiał widnieć na liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Drugą zapowiadaną zmianą, która weszła w życie, jest ograniczenie liczby termomodernizacji na najwyższym poziomie dla jednego beneficjenta. Oznacza to, że właściciel kilku domów, który kwalifikuje się do najwyższego poziomu dofinansowania, będzie mógł zmodernizować jedynie jeden budynek. Na drugą i kolejne nieruchomości będzie mógł pozyskać dofinansowanie na podstawowym poziomie, czyli z dotacją maksymalnie 40 proc. Podobnie ma się rzecz z budynkiem dwulokalowym. Jeżeli beneficjent jest właścicielem obu lokali, będzie mógł otrzymać dotacje na najwyższym poziomie tylko na jeden z nich. O tych zmianach informowaliśmy was w poprzednich tygodniach.

Innymi istotnymi zmianami, o których do tej pory się nie mówiło, są te dotyczące pełnomocnictw i prefinansowania. Od teraz do pełnomocnictwa w programie „Czyste Powietrze” wymagane jest pełnomocnictwo z podpisem własnoręcznym wnioskodawcy poświadczonym notarialnie. Ponadto w umowie dotacji z prefinansowaniem doprecyzowano, że warunkiem wypłaty zaliczki na konto wykonawcy jest złożenie do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) podpisanej własnoręcznie przez beneficjenta dyspozycji wypłaty zaliczki wraz z kopią faktury zaliczkowej (wystawionej na beneficjenta lub beneficjenta i małżonka wspólnie). Ważną zmianą dla wykonawców i beneficjentów jest zapis, że od daty wypłaty zaliczki wykonawcy do złożenia wniosku o płatność nie może minąć więcej niż 120 dni. Oznacza to, że wykonawca, który pobierze zaliczkę w prefinansowaniu będzie musiał zrealizować zlecenie w ciągu 4 miesięcy.

W czwartek w ramach Akademii Czystego Powietrza odbędzie się webinar o zmianach w programie. Link do rejestracji na wydarzenie.

zmiany czyste powietrze 22.04

Rząd zapewnia fundusze na realizację programu „Czyste Powietrze”

W ostatnich dniach dostaliśmy również zapewnienie o ciągłości finansowania programu. Jak podała Paulina Hennig-Kloska, Minister Klimatu i Środowiska, na realizację „Czystego Powietrza” trafi 6,4 mld zł z programu FENiKS. Została już podpisana umowa między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a funduszami wojewódzkimi, które są operatorami programu. W tej kwocie uwzględniono 16 umów o dofinansowanie dla 16 projektów grantowych. Minister poinformowała też, że ta kwota powinna wystarczyć na wymianę 111 tys. źródeł ciepła i umożliwić przeprowadzenie termomodernizacji w blisko 100 tys. domów jednorodzinnych.

Ponadto Polska 18 kwietnia sfinalizowała z Bankiem Światowym umowę pożyczki. Środki w wysokości 250 mln euro przeznaczone są na realizację programu „Czyste Powietrze”. Zostanie też przedłużone wsparcie doradcze ekspertów tego banku.

Pożyczka została udzielona na okres do 5 lat, licząc od roku 2022. Fundusze mają zasilić budżet państwa na poczet utraconych wpływów podatkowych z PPCP. Transze będą wypłacane stronie polskiej wraz z postępami w realizacji programu. Jak zaznacza NFOŚiGW, wyznaczone zadania zostały w dużym stopniu zrealizowane już w latach 2021–2023. Wypłacenie pierwszej części pożyczki ma więc nastąpić w bieżącym roku.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".