Zmiany w branży szkła i obawy o dostawy gazu

Red.: |Data publikacji:

Koncerny produkujące m.in. szkło budowlane, wprowadzają zmiany w swoich organizacjach. Saint-Gobain zakończył sprzedaż jednej z firm, a AGC w Belgii przygotowuje się na spadek sprzedaży.

Saint-Gobain poinformował, że zakończył transakcję sprzedaży firmy Glassolutions Grand Ouest. To przedsiębiorstwo zajmujące się przetwarzaniem szkła. Zakupu dokonała grupa prywatnych inwestorów, byłych menadżerów Saint-Gobain. Firma działa w północno-zachodnim regionie Francji i zatrudnia 420 osób. W 2021 r. sprzedaż zakładu wyniosła 60 mln euro.

Natomiast AGC w swoim zakładzie Mol w Belgii zrezygnował tymczasowo z pracy 50 pracowników. Jak informują media branżowe, m.in. portal Glass-International.com, firma zdecydowała się na zwolnienia ze względu na spadek zamówień i zmniejszenie produkcji. Firma obawia się także odcięcia od dostaw gazu.

Stały dopływ gazu jest niezbędny do produkcji szkła płaskiego. Glass for Europe, organizacja zrzeszające przemysł szklarski w Europie apeluje, szczególnie do Komisji Europejskiej, o zapewnienie stałego dopływu energii do firm zajmujących się produkcją szkła. Komisja Europejska zachęca do oszczędności zużycia gazu o 15 proc. do wiosny przyszłego roku. Jednak mają być określone kryteria priorytetowego traktowania niektórych odbiorców energii, między innymi przemysłu w sytuacji ograniczonego dopływu gazu. Komunikat „Oszczędzanie gazu na bezpieczną zimę” można przeczytać po polsku TUTAJ.

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1