Zdrowy dom siłą napędową remontów

Red.: |Data publikacji:

Dziś odbyła się premiera szóstej edycji raportu „Barometru zdrowych domów”, powstałego z inicjatywy firmy Velux. Jak wynika z jego treści, zdrowie i komfort życia rodziny są dla 75 proc. respondentów głównym powodem przeprowadzania prac remontowych. Raport wykazał też konieczność  przyspieszenia tempa renowacji budynków w Polsce i Europie.

Jak wynika z najnowszego barometru przygotowanego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy Velux, dom jest dla Polaków najważniejszym czynnikiem dla utrzymania dobrego zdrowia, stawianym wyżej niż zdrowa dieta, czy aktywność fizyczna. Ma to swoje odzwierciedlenie w zebranych danych, według których ¾ respondentów przeprowadziło w ostatnich 5 latach prace remontowe w domu i mieszkaniu. Dla 75 proc. ankietowanych główną motywacją była chęć poprawy komfortu życia rodziny. Na drugim miejscu były aspekty wizualne (ważne dla 70 proc. respondentów), natomiast co trzeci badany wykonał remont w celu obniżenia rachunków za energię. Co ciekawe, Europejczycy spędzają 90 proc. czasu wewnątrz budynków.

„Barometr zdrowych domów” przynosi bardzo ciekawe dane dotyczące renowacji budynków w Europie. Wynika z nich, że mniej niż 1 proc. budynków w Unii Europejskiej poddawanych jest co roku renowacji. – Aby osiągnąć ambitny cel neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do roku 2050, określony w Europejskim Zielonym Ładzie, należy co najmniej podwoić obecny wskaźnik renowacji Potrzeba komfortu napędza modernizację – czytamy w raporcie.

Jacek Siwiński, Prezes VELUX Polska:

Ambitna inicjatywa KE jaką jest „Fala renowacji”, stanowiąca filar zielonej odbudowy oraz utrzymujący się popyt na rynku mieszkaniowym, to szansa na transformację zasobów mieszkaniowych, aby były one energooszczędne oraz przyjazne dla ludzi i środowiska. W VI edycji Barometru podkreślamy, jak ważny w tym procesie powinien być człowiek i jego potrzeby. Życie w zdrowym domu nabrało nowego znaczenia przez ostatni rok trwania pandemii COVID-19

W barometrze poruszono również istotną kwestię osiągania unijnych i krajowych celów klimatycznych przez budynki mieszkalne. Zaostrzające się przepisy względem parametrów energetycznych będzie wymuszać stosowanie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań.

Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska:

Oprócz renowacji istniejących budynków powinniśmy także zadbać, aby nowo powstające domy były nie tylko energooszczędne, ale również dzięki zastosowaniu ekologicznych i nowoczesnych technologii – pomagały obniżać emisje CO2 i troszczyć się o nasze środowisko. Zwiększenie odporności na zmiany klimatu jest obecnie jednym z największych wyzwań. Zadecyduje ono o naszym bezpieczeństwie i jakości życia. Ministerstwo Klimatu i Środowiska z całym przekonaniem stoi na stanowisku, że budownictwo drewniane może pomóc w realizacji tego celu.

Według najnowszego raportu nieodpowiednie warunki mieszkaniowe kosztują gospodarkę UE prawie 194 mld euro rocznie w przeliczeniu na koszty opieki zdrowotnej, koszty społeczne i utraconą produktywność. W barometrze oszczacowanp, że podniesienie standardu mieszkań do akceptowalnego poziomu w całej Europie kosztowałoby jednorazowo około 295 mld euro. Oznacza to, że inwestycja ta mogłaby się zwrócić w ciągu zaledwie 18 miesięcy.

Informacje o raporcie:

„Barometr zdrowych domów” to cykliczny, ogólnoeuropejski raport  oparty na badaniach i analizach, służący opisaniu zależności pomiędzy warunkami mieszkaniowymi a zdrowiem ludzi. Pierwsza edycja powstała w 2015 roku.

 

Zobacz również

Targi Fastener Poland już za 3 tygodnie

Targi Fastener Poland już za 3 tygodnie

Tematem przewodnim targów Fastener Poland będzie ekologia. Odbędą się 18-19 października 2023 w EXPO Kraków.

Systemodawcy o ołowiu i kadmie w profilach

Systemodawcy o ołowiu i kadmie w profilach

W lipcu tego roku kilku systemodawców profili z PCW w ramach konsultacji publicznych zgłosiło swoje opinie dotyczące projektu wprowadzenia zmian w dyrektywnie RoHS (Restriction of Hazardous Substances).

W branży budowlanej powiało lekkim optymizmem

W branży budowlanej powiało lekkim optymizmem

Nastroje w branży w niewielkim stopniu, ale się poprawiają. Przedstawiciele dużych firm stolarkowych oceniają, że stopniowo wraca popyt na oferowane przez nich produkty.

1