Zaskakujące wyniki eksportu do Francji

Autor: |Data publikacji:

Francja jest jednym z większych rynków eksportowych dla producentów okien i drzwi w Polsce. Centrum Analiz Branżowych podliczyło właśnie poziom sprzedaży w pierwszym półroczu 2019 r. Analitycy oceniają, że te dane są lekko zaskakujące.

Polscy producenci okien i drzwi sprzedali swoje produkty do Francji za kwotę 116 mln euro. Okazuje się, że jest to o 0,7 proc. mniej niż w roku poprzednim. Takich wyników  analitycy się nie spodziewali, stąd mowa o lekkim zaskoczeniu. Pozytywną jednak informacją były dane na temat poziomu eksportu stolarki aluminiowej. Tutaj nastąpił wzrost o 18 proc. Polscy producenci okien i drzwi z aluminium sprzedali swoje produkty za kwotę 17 mln euro. Największy spadek polscy producenci odnotowali w eksporcie okien drewnianych (-14 proc.). W przypadku okien PCW wynik był gorszy o 1 proc. To bardzo istotne informacje, gdyż okna z PCW i drewniane stanowią ponad 3/4 udziału w eksporcie do Francji.

Jedną z firm, która bardzo mocno stawia na eksport do Francji jest Ekoplast. Przedsiębiorstwo się rozwija – od kilku miesięcy produkuje w nowej hali fabrycznej o powierzchni 13 tys. mkw. Znajduje się ona w Kokotowie pod Krakowem. Oprócz powierzchni produkcyjnej, wyznaczono tu zadaszoną część z przeznaczeniem na magazyn. Wraz z produkcją i magazynem z Krakowa przeniesiona została również część administracyjna firmy, gdyż firma wybudowała budynek biurowy.

W nowej hali zostały zainstalowane maszyny do wykonywania zgrzewu w profilach z PCW w technologii V-Perfect. Firma obecnie wykonuje zgrzewy tylko przy użyciu tej technologii. Ekoplast obecnie rozszerza produkcję o systemy Gealana 8000 i 9000. Oprócz stolarki z PCW w Kokotowie produkowane są okna i drzwi z aluminium.

Zobacz również

MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój

MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój

Targi MADE Expo 2025 odbędą się w dniach 19–22 listopada 2025 roku, w centrum wystawienniczym Fiera Milano Rho w Mediolanie. "Forum Branżowe" objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025

Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025

Rozpoczęły się dwutygodniowe targi Arbonia Next2025, w których Grupa prezentuje swoje rozwiązania dostawcom, dystrybutorom oraz klientom. Tuż przed wydarzeniem Grzegorz Białczak, zarządzający Arbonią w Europie Środkowo-Wschodniej, został członkiem zarządu Invado.

Lista 100 najbogatszych Polaków

Lista 100 najbogatszych Polaków

Miesięcznik "Forbes" opublikował w ostatnim czasie ranking "Lista 100 najbogatszych Polaków 2025”. Znajdują się na niej również osoby ze świata stolarki.