Zabraknie montażystów?

Red.: |Data publikacji:

Ekipy montażowe nie narzekają na brak pracy, wzrost cen stolarki nie wpłynął negatywnie na popyt, nie spowodował przestojów, a kalendarze na najbliższy czas są zapełnione. Czy ekipy montażowe są przygotowane na wielką falę renowacji budynków.

Przed tygodniem pytaliśmy dystrybutorów czy wzrost cen odbił się na decyzjach zakupowych inwestorów. Tym razem zapytaliśmy ich o:

  • ekipy montażowe – jak wygląda obłożenie pracą
  • jakie są najbliższe wolne terminy u montażystów
  • czy rynek jest przygotowany na wielką falę renowacji budynków

W salonach potwierdzają niesłabnący popyt na stolarkę. Wzrost cen jest praktycznie nieodczuwalny jeśli chodzi o sprzedaż.

Instalacja stolarki odbywa się na zaawansowanym etapie budowy, gdzie klienci wolą inwestycję dokończyć, mając świadomość, że ceny wciąż mogą rosnąć. Montażyści mają zaplanowaną pracę na najbliższe dwa miesiące i to jest najwcześniejszy wolny termin

powiedzieli nam w Fabryce Okien Szach-Mat w Gdańsku.

Wielka fala renowacji – kto ją obsłuży?

Dwumiesięczne  obłożenie pracy okazuje się standardem w całym kraju. Niektórzy rozmówcy wprost mówią o złotym czasie dla producentów i sprzedawców stolarki, który może być niewykorzystany przez słabnącą stronę podażową. Brak surowców wpływa na wydłużone terminy oczekiwania na stolarkę, a okazuje się, że wobec nadchodzącej wielkiej fali renowacji budynków w  Europie popyt może jeszcze się zwiększyć. Czy dystrybutorzy są na to przygotowani?

Temat nie jest powszechnie znany wśród dilerów stolarki, jednak opowiedzieli nam oni jak wygląda ich rzeczywistość. W Fabryce Okien Szach-Mat korzystają z firm podwykonawczych, jednak rozmówcy przyznają, że gdyby teraz musieli szukać dodatkowych ekip montażowych to mieliby duże obawy, ponieważ bardzo ciężko o sprawdzonych i solidnych partnerów.  Podobnie sytuację widzą w Starogardzie Gdańskim – trudno znaleźć „dobry materiał” na montażystę, mało kto przechodzi w pełni szkolenie i zostaje w tym zawodzie na dłużej. Te opinie potwierdzają nam w salonie Okmar w podwarszawskim Ostrówku:

Niestety, montażystów na rynku pracy ze świecą szukać. Bardzo trudno znaleźć pracownika do ekipy montażowej, młodzi ludzie nie garną się za bardzo do tego zawodu. Może się okazać, że nie jesteśmy do końca gotowi, co może odbić się na kliencie.

Głównymi zarzutami kierowanymi do kandydatów na montażystów jest brak determinacji i cierpliwości. Ponadto potencjalny pracownik powinien mieć podstawowe predyspozycje zawodowe, nierzadko zdarzają się sytuację, że szkolący się nie potrafił posłużyć się podstawowymi narzędziami.

Jakie z tego wnioski? Obecna sytuacja dystrybutorów jest bardzo dobra i w najbliższym czasie nie powinno się to zmienić, natomiast większą niepewność wywołuje przyszłość. O tym co zrobić, by być gotowym warto pomyśleć już dziś, szkoda byłoby gdyby ogromne możliwości jakie będą płynąć z programu renowacji budynków spotkały się z przeszkodą w postaci zbyt małej liczby montażystów. Wielka fala renowacji może szybko zweryfikować, kto się przygotował do niej zawczasu a kto nie.

Zobacz również

Miliardy na ulgi i dotacje do okien

Miliardy na ulgi i dotacje do okien

W najbliższym czasie spodziewać się można większego zainteresowania dotacjami z programu Czyste Powietrze, gdyż zwiększone zostaną stawki dofinansowania kosztów kwalifikowanych.

Compremum notuje wzrost przychodów w segmencie stolarki

Compremum notuje wzrost przychodów w segmencie stolarki

Compremum podsumowało pierwsze półrocze pod względem finansowym. Spółka ma także nowego prezesa, został nim Paweł Piotrowski.

Wielkie premiery w Gliwicach

Wielkie premiery w Gliwicach

MACO Polska rozpoczyna dziś swoją trasę po Polsce z mobilnym showroomem. Pierwszy przystanek – siedziba firmy w Gliwicach. Goście będą mogli zapoznać się ze światowymi premierami firmy, które nie były jeszcze publicznie prezentowane.

1