Nadchodzi ogromny wzrost popytu na stolarkę w Europie!

Red.: |Data publikacji:

Jak usłyszeli 20 kwietnia uczestnicy Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2021 Online, perspektywy dla europejskich producentów stolarki rysują się znakomicie. Popyt na nowe okna i drzwi może znacznie wzrosnąć.

Ogromny wpływ na koniunkturę będzie miał opublikowany w 2020 roku Europejski Zielony Ład – plan Komisji Europejskiej zakładający, że do 2050 roku Europa będzie pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie. Według Unii Europejskiej na Starym Kontynencie około 130 mln budynków odpowiada za 40 procent zużycia energii oraz 36 procent emisji gazów cieplarnianych. Neutralność klimatyczną da się osiągnąć jedynie poprzez  gwałtowne przyspieszenie termomodernizacji. – W efekcie przygotowano Falę Renowacji, szereg działań zmierzających do co najmniej podwojenia tempa remontów budynków w Europie. Do 2030 roku zaplanowanych jest nawet 35 mln budynków do renowacji, co oznacza, że przyspieszenie ma być nawet nie dwu- ale ponad 2,5-krotnie szybsze niż obecnie – czytamy w informacji przygotowanej przez Centrum Analiz Branżowych.

Według wyliczeń tej agencji badawczej może się to przełożyć na wzrost rocznej sprzedaży okien w Europie do poziomu około 200 mln sztuk! To o ponad dwa raz więcej niż dotychczas. Dla polskich producentów może to oznaczać wzrost popytu na okna z poziomu 15 na ok 30-40 mln okien! Ponadto UE zamierza potroić środki na renowację budynków z obecnych 85-90 mld euro do ponad 260 mld euro rocznie. Podczas OFS 2021 Online powiedziano również, że w kolejnych dwóch dekadach działania termomodernizacyjne mają być równie imponujące.

Maksymilian Miros, główny analityk Centrum Analiz Branżowych:

Fala Renowacji to ogromna szansa dla naszej branży. Jestem przekonany, że polscy, ale też europejscy producenci stolarki z niej skorzystają. Kwestią otwartą jest tylko w jakim stopniu. Pamiętajmy, że o podział wielkiego klimatycznego tortu rywalizować będą także inne branże, mające swój wkład w redukcję zużycia energii oraz emisji CO2. Jedno jest pewne, fundusze będą ogromne i co ważne, zaplanowane na trzy dekady. Sukces więc puka do naszych drzwi. I okien.

Zobacz również

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro boleśnie odczuwa spadek koniunktury na rynku budowlanym. Mniejsza ilość zamówień powoduje, że firma nie ma obecnie pracy dla wszystkich pracowników.

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

Jak poinformowała nas firma Sun Winner, w okresie letnim znacznie zwiększyła się dynamika hurtowej sprzedaży pergoli. Przedsiębiorstwo z Łomży zakłada, że w tym roku uda mu się znacznie poprawić wyniki w porównaniu z sezonem 2021.

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

W ostatnim tygodniu naszego konkursu Mecenas Sportu na fotelu absolutnego lidera rozsiadł się zawierciański klub siatkówki Aluronu. Kibice tej drużyny oddali niemal 3 700 głosów.

1