Z niemieckiego rynku zniknęło kilkuset producentów

Red.: |Data publikacji:

Na zorganizowanej przez niemiecki związek Verband Fenster + Fassade (VFF) konferencji przedstawiono dane i prognozy tamtejszego rynku stolarki. Dowiedzieliśmy się o ile skurczyła się tamtejsza branża w ostatnich latach i dlaczego Niemieccy producenci trzymają kciuki za nasz eksport do Włoch.

Po raz pierwszy od siedmiu lat firma B+L Marktdaten GmbH przedstawiła zaktualizowane dane na temat analizy struktury branżowej w Niemczech. Do jakich zmian doszło w okresie od 2015 do 2022 roku? Okazuje się, że w tym czasie za naszą zachodnią granicą odnotowano proces koncentracji rynku, w ramach którego doszło do zmniejszenia podmiotów reprezentujących branżę stolarki otworowej. W ciągu tego siedmioletniego okresu z mapy zniknęło blisko pół tysiąca firm, a licznik zatrzymał się na 5880 przedsiębiorstwach. Trzeba jednak przyznać, że nadal liczebność firm za Odrą jest bardzo wysoka.

Podczas konferencji przedstawiono również inne interesujące dane dotyczące produkcji stolarki w Niemczech (pisaliśmy o tym TUTAJ) oraz wielkości importu i eksportu. Największym eksporterem do Niemiec jest oczywiście Polska. Z danych zebranych dla VFF wynika, że 28 proc. okien sprzedawanych w Niemczech było importowanych, z czego aż 77 proc. stanowiły produkty z Polski, a 9 proc. z Austrii.

Podczas konferencji bardzo ciekawy okazał się wątek dotyczący rynku włoskiego, bo okazuje się, że dla Niemców istotny jest nasz eksport na Półwysep Apeniński. Przedstawiciel B+L Marktdaten wykazał bowiem, że dzięki napędzanemu wysokimi dotacjami państwowymi boomowi na stolarkę we Włoszech, polscy producenci wiele swoich produktów wysyłają do tego kraju a jeżeli dynamika wzrostu w tam wyhamuje, nasze firmy skupią swoją uwagę znowu na rynku niemieckim, co może się odbić na wynikach tutejszych przedsiębiorstw.

Zobacz również

Pomimo wojny rynek ukraiński odbudowuje się

Pomimo wojny rynek ukraiński odbudowuje się

Firmy prowadzące działalność w Ukrainie notują wzrost popytu. Polskie firmy planują także tam inwestycje.

Nietrafiona inwestycja producenta okien?

Nietrafiona inwestycja producenta okien?

Jedną z inwestycji firmy Eko-Okna był zakup akcji Rafako - producenta kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki.

Targi Fastener Poland już za 3 tygodnie

Targi Fastener Poland już za 3 tygodnie

Tematem przewodnim targów Fastener Poland będzie ekologia. Odbędą się 18-19 października 2023 w EXPO Kraków.

1