Z niemieckiego rynku zniknęło kilkuset producentów

Red.: |Data publikacji:

Na zorganizowanej przez niemiecki związek Verband Fenster + Fassade (VFF) konferencji przedstawiono dane i prognozy tamtejszego rynku stolarki. Dowiedzieliśmy się o ile skurczyła się tamtejsza branża w ostatnich latach i dlaczego Niemieccy producenci trzymają kciuki za nasz eksport do Włoch.

Po raz pierwszy od siedmiu lat firma B+L Marktdaten GmbH przedstawiła zaktualizowane dane na temat analizy struktury branżowej w Niemczech. Do jakich zmian doszło w okresie od 2015 do 2022 roku? Okazuje się, że w tym czasie za naszą zachodnią granicą odnotowano proces koncentracji rynku, w ramach którego doszło do zmniejszenia podmiotów reprezentujących branżę stolarki otworowej. W ciągu tego siedmioletniego okresu z mapy zniknęło blisko pół tysiąca firm, a licznik zatrzymał się na 5880 przedsiębiorstwach. Trzeba jednak przyznać, że nadal liczebność firm za Odrą jest bardzo wysoka.

Podczas konferencji przedstawiono również inne interesujące dane dotyczące produkcji stolarki w Niemczech (pisaliśmy o tym TUTAJ) oraz wielkości importu i eksportu. Największym eksporterem do Niemiec jest oczywiście Polska. Z danych zebranych dla VFF wynika, że 28 proc. okien sprzedawanych w Niemczech było importowanych, z czego aż 77 proc. stanowiły produkty z Polski, a 9 proc. z Austrii.

Podczas konferencji bardzo ciekawy okazał się wątek dotyczący rynku włoskiego, bo okazuje się, że dla Niemców istotny jest nasz eksport na Półwysep Apeniński. Przedstawiciel B+L Marktdaten wykazał bowiem, że dzięki napędzanemu wysokimi dotacjami państwowymi boomowi na stolarkę we Włoszech, polscy producenci wiele swoich produktów wysyłają do tego kraju a jeżeli dynamika wzrostu w tam wyhamuje, nasze firmy skupią swoją uwagę znowu na rynku niemieckim, co może się odbić na wynikach tutejszych przedsiębiorstw.

Zobacz również

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System podliczył wyniki handlowe z I kwartału. Firma odnotowała spadek wartości przychodów ze sprzedaży.

Niższa wartość zamówień w Mercorze

Niższa wartość zamówień w Mercorze

Grupa Mercor pozyskała w kwietniu zamówienia o wartości niższej o 18 proc. w stosunku analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Hydro i Saint-Gobain chcą wspólnie minimalizować ślad węglowy

Hydro i Saint-Gobain chcą wspólnie minimalizować ślad węglowy

Hydro Building i Saint-Gobain nawiązały współpracę na polu niskoemisyjnych fasad. Obie firmy będą współpraować by zmniejszyć ślad węglowy.

1