Z europejskiego rynku budowlanego powiało delikatnym optymizmem

Autor: |Data publikacji:

Europejska budowlanka była w ostatnim kwartale 2020 r. na minusie w porównaniu z IV kwartałem 2019 r. Również grudzień 2020 r. w zestawieniu z miesiącem wcześniejszym wypadł gorzej. Jednak spadki nie okazały się tak duże, jak we wcześniejszym okresie.  

Według pierwszych szacunków Eurostatu w grudniu 2020 r. w porównaniu z listopadem 2020 r. wartość produkcji budowlanej spadła o 3,7 proc. w strefie euro i o 3,3 proc. w całej Unii Europejskiej. Porównując grudzień 2020 do grudnia 2019 r. wartość produkcji budowlanej spadła o 2,3 proc. w strefie euro oraz o 2,1 proc. w UE. Średnioroczna produkcja w budownictwie w 2020 r. w porównaniu z 2019 r. spadła z kolei o 5,7 proc. w strefie euro i o 5,0 proc. w UE. Z kolei produkcja budowlana w wybranych krajach związana z budownictwem kubaturowym w IV kwartale.

W budownictwie w grudniu 2020 r., w porównaniu z miesiącem wcześniejszym również odnotowano spadki, zarówno w strefie euro (-3,8 proc.), jak i w UE (-3,3 proc.). Spośród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największe spadki produkcji w budownictwie odnotowano w Słowenii (-13,1 proc.), Francji (-8,6 proc.) i Niemczech (-3,2 proc.). Wzrosty obserwowano na Słowacji (+ 9,1 proc.), Rumunii (+ 2,2 proc.), Polsce (+ 1,9 proc.) i Hiszpanii (+ 1,8 proc.).

Porównując produkcję w sektorze budowlanym w IV kwartale 2020 r. do analogicznego okresu w roku wcześniejszym tylko w 5 krajach (dla których dostępne są dane) odnotowano wzrosty. Największe z nich zaliczyła Rumunia (+12,6 proc.), następnie była Słowenia (+7,3 proc.), Litwa (+3,4 proc), Niemcy (+3,1 proc.), Łotwa (+2 proc.), Holandia (0,5 proc.). W Polsce odnotowano w tym okresie spadek o 3,7 proc.

Według Maksymiliana Mirosa z Centrum Analiz Branżowych dane te mogą być dobrą informacją dla branży stolarki:

W ostatnim kwartale 2020 roku wartość produkcji budowlanej w Europie także zmalała w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 roku, ale spadek był niższy niż w poprzednich kwartałach. To dobry znak dla polskiej branży stolarki, która aktywnie działa niemal we wszystkich europejskich krajach. Chyba można zaryzykować stwierdzenie, że europejska branża budowlana wyszła z pandemii obronną ręką. Oczywiście nie wszystkie kraje poradziły sobie równie dobrze, a nas najbardziej powinien cieszyć minimalny spadek w Polsce oraz wzrost na rynku niemieckim.

Analityk CAB studzi jednak nadmierny optymizm:

Oczywiście miejmy świadomość, że wyhamowanie wdrażania nowych inwestycji, zwłaszcza w budownictwie komercyjnym niemieszkalnym będzie odczuwalne dla naszej branży z pewnym opóźnieniem. Najpewniej w 2021 roku.

 

 

Zobacz również

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...