Wzrost sprzedaży uszczelek do okien w Sanok Rubber

Autor: |Data publikacji:

Sanok Rubber może zaliczyć miniony rok do udanych pod względem finansowym. Spółka odnotowała wzrost sprzedaży, ale i zysków.

Sanok Rubber, dostawca m.in. uszczelek do okien, zaprezentował wyniki za 2023 r. Spółka odnotowała wzrosty, zarówno jeśli chodzi o wartość sprzedaży, jak i zysków. W ubiegłym roku przychody ze sprzedaży wyniosły 1445,6 mln zł w stosunku do 1385,4 mln zł w roku 2022, jest to wzrost o ponad 4 proc. Z kolei zysk z działalności operacyjnej to 87,2 mln zł w stosunku do 58 mln w roku 2022. Spółka odnotowała także duży wzrost wyniku netto, w zakończonym właśnie roku wyniósł on 74,5 mln zł w porównaniu do 56,91 mln rok wcześniej.

Lekkie spadki w sektorze uszczelek do stolarki

Sanok Rubber podsumował także wyniki w poszczególnych segmentach działalności, w tym uszczelek do stolarki otworowej. W roku 2023 wartość sprzedaży uszczelek wyniosła 105,2 mln zł. Największe przychody spółka osiągnęła na rynku krajowym, było to 80,4 mln zł, z kolei sprzedaż na rynki unijne wyniosła 14,2 mln zł, a do krajów Europy Wschodniej 10,4 mln zł. W poprzednim, 2022 r., wartość sprzedaży uszczelek wyniosła 90,5 mln zł. Na rynku krajowym Sanok Rubber osiągnął sprzedaż w wysokości 67,6 mln zł, w krajach unijnych 15,5, mln zł a na rynkach Europy Wschodniej 5 mln zł. Z danych wynika, że jedynie nieznacznie spadła sprzedaż w krajach unijnych, na pozostałych rynkach spółka odnotowała wzrosty przychodów.

Czynniki wpływające na wyniki

Zarząd firmy Sanok Rubber podsumował, że jednym z największych zagrożeń, jeśli chodzi i wyniki, jest wojna w Ukrainie. Firma przyznała, że nie odnotowała do tej pory istotnego negatywnego wpływu bieżącej sytuacji geopolitycznej, choć istnieje możliwość eskalacji konfliktu z Białorusią. Widoczne są także spowolnienie dużych gospodarek, w tym w niemieckiej, a także problem z inflacją. Dlatego panuje niepewność co dso rozwoju sytuacji gospodarczej w Europie i na świecie.

Wyniki za wschodnią granicą

Zarząd spółki podsumował także działalność podmiotów w Ukrainie, Białorusi i Federacji Rosyjskiej:

Za okres dwunastu miesięcy 2023 roku wartość sprzedaży spółek grupy na rynki wschodnie – Ukraina i Białoruś – wyniosła 45,1 mln zł, co stanowiło 3,1 proc. sprzedaży ogółem. Na dzień przygotowania sprawozdania finansowego grupa ujęła aktywa dotyczące spółek zależnych w Rosji jako przeznaczone do sprzedaży, a ich wyniki finansowe jako działalność zaniechaną.

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1