Wzrasta przemyt szkła z Rosji do Polski i innych krajów UE

Autor: |Data publikacji:

Szkło float z Rosji, mimo sankcji nałożonych na ten kraj, nadal dystrybuowane jest w krajach unijnych. Glass for Europe poinformowało, że przemyt szkła negatywnie działa m.in. na konkurencyjność firm unijnych. 

Import z Rosji szkła float (HS kod 7005) został zakazany w pierwszym pakiecie sankcji. Zostały one nałożone jako reakcja na atak na Ukrainę. Mimo obostrzeń, szkło pojawia się na rynku unijnym, wprowadzane jest przez kraje trzecie, czasami z fałszywą dokumentacją. Glass for Europe, organizacja reprezentująca przemysł szklarski w Unii Europejskiej poinformowała, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że transport odbywa się przez Białoruś, Czarnogórę i Serbię.

Fałszowane dokumenty

Import szkła z Białorusi w czwartym kwartale 2022 r.  wzrósł o 54 proc.  w stosunku do tego samego kwartału rok wcześniej. Te dane wskazywałyby, że ponad połowa mocy produkcyjnych w Białorusi jest nastawiona na eksport do krajów unijnych. W Polsce oraz krajach bałtyckich obserwowana jest presja rynkowa, bo sprzedawane jest szkło niepewnego pochodzenia po niskich cenach. Glass for Europe informuje, że odnotowano także fałszowanie dokumentów pochodzenia szkła z Białorusi, co rodzi podejrzenia, że oryginalnie wytworzone było ono w Rosji.

Ukraińska służba celna przechwyciła w połowie 2022 r. transport czterech ciężarówek z transportem szkła o podejrzanym pochodzeniu. Na podstawie tego wydarzenia udało się ustalić, że na terenie Unii Europejskiej znajduje się przedsiębiorstwo, które handluje podrobionym szkłem. W tym wypadku szkło przewożone było przez terytorium Polski i Litwy. Glass for Europe informuje, że od początku 2023 r. znacząco wzrosła produkcja szkła rosyjskich firm, szczególnie przedsiębiorstwa Saratovstroysteklo. Szkło wysyłane jest do portu Bar w Czarnogórze.

Droga dookoła

Przemyt szkła z Rosji negatywnie wpływa na rynek unijny. Widać tu przede wszystkim ogromne dysproporcje w cenie między produktami wytworzonymi w Unii Europejskiej, a Rosji, co wynika przede wszystkim z niższych cen energii w Federacji Rosyjskiej. Zakłócona jest także równowaga na rynkach bałkańskich. Glass for Europe przyznaje także, że ma dowody na to, że jeden z krajów członkowskich, mimo zakazu nadal sprowadza szkło z Rosji. Jednak nie podaje jego nazwy.

Konieczna większa kontrola

Organizacja podkreśla, że zakaz importu szkła z Rosji musi być wzmocniony. Chodzi tu zarówno o utrzymanie środka odwetu na państwo, które zaatakowało Ukrainę, ale również o utrzymanie uczciwej konkurencji na rynku unijnym dla producentów z Unii Europejskiej. Glass for Europe proponuje kilka narzędzi, dzięki którym proceder przemytu szkła z Rosji może być zatrzymany. Są to:

  1. Wzmocnienie kontroli celnej importu szkła płaskiego wprowadzanego na rynek jednolity.
  2. Wdrożenie bardziej rygorystycznych środków i kar dla podmiotów zaangażowanych w obchodzenie zakazów importu.
  3. Wprowadzenie zakazu importu szkła płaskiego z Białorusi, ze względu na jej powiązania gospodarcze i geopolityczne z Rosją oraz dlatego, że kraj ułatwia obchodzeni zakazów.

Zobacz również

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.