Wzrasta przemyt szkła z Rosji do Polski i innych krajów UE

Autor: |Data publikacji:

Szkło float z Rosji, mimo sankcji nałożonych na ten kraj, nadal dystrybuowane jest w krajach unijnych. Glass for Europe poinformowało, że przemyt szkła negatywnie działa m.in. na konkurencyjność firm unijnych. 

Import z Rosji szkła float (HS kod 7005) został zakazany w pierwszym pakiecie sankcji. Zostały one nałożone jako reakcja na atak na Ukrainę. Mimo obostrzeń, szkło pojawia się na rynku unijnym, wprowadzane jest przez kraje trzecie, czasami z fałszywą dokumentacją. Glass for Europe, organizacja reprezentująca przemysł szklarski w Unii Europejskiej poinformowała, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że transport odbywa się przez Białoruś, Czarnogórę i Serbię.

Fałszowane dokumenty

Import szkła z Białorusi w czwartym kwartale 2022 r.  wzrósł o 54 proc.  w stosunku do tego samego kwartału rok wcześniej. Te dane wskazywałyby, że ponad połowa mocy produkcyjnych w Białorusi jest nastawiona na eksport do krajów unijnych. W Polsce oraz krajach bałtyckich obserwowana jest presja rynkowa, bo sprzedawane jest szkło niepewnego pochodzenia po niskich cenach. Glass for Europe informuje, że odnotowano także fałszowanie dokumentów pochodzenia szkła z Białorusi, co rodzi podejrzenia, że oryginalnie wytworzone było ono w Rosji.

Ukraińska służba celna przechwyciła w połowie 2022 r. transport czterech ciężarówek z transportem szkła o podejrzanym pochodzeniu. Na podstawie tego wydarzenia udało się ustalić, że na terenie Unii Europejskiej znajduje się przedsiębiorstwo, które handluje podrobionym szkłem. W tym wypadku szkło przewożone było przez terytorium Polski i Litwy. Glass for Europe informuje, że od początku 2023 r. znacząco wzrosła produkcja szkła rosyjskich firm, szczególnie przedsiębiorstwa Saratovstroysteklo. Szkło wysyłane jest do portu Bar w Czarnogórze.

Droga dookoła

Przemyt szkła z Rosji negatywnie wpływa na rynek unijny. Widać tu przede wszystkim ogromne dysproporcje w cenie między produktami wytworzonymi w Unii Europejskiej, a Rosji, co wynika przede wszystkim z niższych cen energii w Federacji Rosyjskiej. Zakłócona jest także równowaga na rynkach bałkańskich. Glass for Europe przyznaje także, że ma dowody na to, że jeden z krajów członkowskich, mimo zakazu nadal sprowadza szkło z Rosji. Jednak nie podaje jego nazwy.

Konieczna większa kontrola

Organizacja podkreśla, że zakaz importu szkła z Rosji musi być wzmocniony. Chodzi tu zarówno o utrzymanie środka odwetu na państwo, które zaatakowało Ukrainę, ale również o utrzymanie uczciwej konkurencji na rynku unijnym dla producentów z Unii Europejskiej. Glass for Europe proponuje kilka narzędzi, dzięki którym proceder przemytu szkła z Rosji może być zatrzymany. Są to:

  1. Wzmocnienie kontroli celnej importu szkła płaskiego wprowadzanego na rynek jednolity.
  2. Wdrożenie bardziej rygorystycznych środków i kar dla podmiotów zaangażowanych w obchodzenie zakazów importu.
  3. Wprowadzenie zakazu importu szkła płaskiego z Białorusi, ze względu na jej powiązania gospodarcze i geopolityczne z Rosją oraz dlatego, że kraj ułatwia obchodzeni zakazów.

Zobacz również

MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój

MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój

Targi MADE Expo 2025 odbędą się w dniach 19–22 listopada 2025 roku, w centrum wystawienniczym Fiera Milano Rho w Mediolanie. "Forum Branżowe" objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025

Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025

Rozpoczęły się dwutygodniowe targi Arbonia Next2025, w których Grupa prezentuje swoje rozwiązania dostawcom, dystrybutorom oraz klientom. Tuż przed wydarzeniem Grzegorz Białczak, zarządzający Arbonią w Europie Środkowo-Wschodniej, został członkiem zarządu Invado.

Lista 100 najbogatszych Polaków

Lista 100 najbogatszych Polaków

Miesięcznik "Forbes" opublikował w ostatnim czasie ranking "Lista 100 najbogatszych Polaków 2025”. Znajdują się na niej również osoby ze świata stolarki.