Nowy impuls do wymiany okien?

Red.: MR |Data publikacji: 2020-05-21

Od 19 maja zmieniło się prawo dotyczące wsparcia finansowego przy modernizacji budynków. Obecnie o premię remontową mogą się starać także gminy.

Właśnie weszła w życie ustawa, która umożliwia przyznanie premii termomodernizacyjnej, remontowej i kompensacyjnej na nowych zasadach. Jak podaje Ministerstwo Rozwoju, nowy przepis jest korzystny przede wszystkim dla gmin. Dotychczas o premię remontową mogły się starać osoby fizyczne, spółdzielnie czy TBSy. Teraz z tej formy wsparcia mogą skorzystać także gminy. W sytuacji, gdy cały budynek z mieszkaniami należy do gminy,  premia remontowa wynosi wówczas 50 proc. kosztów remontu.

Urzędnicy szacują, że do 2029 r. wsparcie obejmie ok. 8 tys. budynków komunalnych. Wymieniona w nich zostanie m.in. stolarka otworowa, dzięki której poprawi się bilans energetyczny budynku. Jak wynika z danych Ministerstwa Rozwoju, wciąż ok. 40 proc. domów wielorodzinnych w naszym kraju wymaga termomodernizacji. Wprowadzone właśnie rozwiązania mają zachęcić właścicieli bloków, kamienic do przeprowadzenia remontu, co może wpłynąć na większy poziom zamówień okien, drzwi oraz na usługę montażu stolarki.   

Ministerstwo zwiększyło premię termomodernizacyjną. Od 19 maja wynosi ona 16 proc. kosztów prac termomodernizacyjnych, wcześniej było to 12,5 proc. Uproszczony został także sposób obliczania premii. Być może ta większa premia zachęci niektórych inwestorów do wymiany okien i drzwi na energooszczędne, choć z pewnością poziom wsparcia finansowego mógłby być jeszcze wyższy. Szczególnie, że budynki komunalne często wymagają kosztownych prac termomodernizacyjnych. Pełna treść ustawy znajduje się TUTAJ.

Wymiana stolarki może być także dofinansowana z innego programu “Czyste powietrze”. Także tu premiowane są produkty energooszczędne i szczelny montaż. Pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ

 

Zobacz również

Pagen ze wzrostami i nowym wizerunkiem

Pagen ze wzrostami i nowym wizerunkiem

Pagen, małopolski producent stolarki, zaprezentował nową identyfikację wizualną. Firma wprowadza również nową strategię marketingową na lata 2020-2022.

Tradycyjne targi BAU jednak odwołane!

Tradycyjne targi BAU jednak odwołane!

Zarząd Messe Munchen zdecydował o odwołaniu tradycyjnej formuły targowej przyszłorocznej edycji targów BAU (13-15 stycznia 2021) na rzecz formuły hybrydowej. Decyzja konsultowana była z wystawcami targowymi.

Aliplast rośnie dzięki fotowoltaice?

Aliplast rośnie dzięki fotowoltaice?

Lubelski Aliplast liczy w tym roku na kolejny, tym razem jednocyfrowy, wzrost przychodów. Głównie dzięki stabilnym zamówieniom na stolarkę oraz wzrostowi zamówień na fotowoltaikę. W związku z tym w Lublinie podjęto decyzje o kontynuowaniu procesów inwestycyjnych.

1