Program Czyste powietrze być może już wkrótce nabierze tempa. Na początku stycznia ruszył program pilotażowy, który ma ułatwić właścicielom domów wypełnianie wniosków o dofinansowanie.
Program Czyste Powietrze przewidziany jest na lata 2018-2029. Skierowany jest do indywidualnych właścicieli domów, którzy chcą poprawić efektywność energetyczną budynku. Inwestor może dostać wsparcie w postaci dotacji lub pożyczki, jeśli zdecydował się na demontaż starych źródeł ciepła, docieplenie przegród budowlanych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalację OZE i montaż wentylacji mechanicznej z wymianę ciepła.
Jednak funkcjonowanie programu „Czyste powietrze” wzbudzało wiele zastrzeżeń. Okazało się, że liczba zaakceptowanych wniosków i kwota dotacji były bardzo niskie w stosunku do potrzeb i środków przeznaczonych na ten program. Przypomnijmy, że na realizację tego programu przeznaczono 100 mld zł. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Okazało się jednak, że jednym z problemów były trudności z wypełnianiem wniosków.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), zderzając się z krytyką, postanowił wesprzeć inwestorów na etapie wypełniania wniosków. Urząd wprowadził w pierwszej połowie stycznia tego roku program pilotażowy, w którym „NFOŚiGW testuje współpracę z samorządami przy Czystym powietrzu”. Inicjatywa obejmuje dwie gminy – Zabierzów w Małopolsce i Wilkowice na Śląsku.
Na czym polega projekt pilotażowy? Narodowy Fundusz deklaruje, że chce wypracować optymalny model współpracy z samorządami. Poza tym urzędnicy planują zmobilizować mieszkańców wymienionych gmin do wymiany źródeł ciepła i przeprowadzenia termomodernizacji. Jednak, co jest najważniejsze, Fundusz podpisał umowę z zewnętrzną firmą, która będzie pomagała przy wypełnianiu wniosków.
Projekt będzie trwał dwa miesiące i każdy mieszkaniec dwóch wymienionych gmin będzie mógł skorzystać za darmo z pomocy. Zorganizowane więc będą po dwa spotkania informacyjne w każdej z gmin, dyżury konsultacyjne, a nawet spotkania odbywać się będą u ludzi w domach. Co jest jednak najważniejsze – konsultanci Czystego powietrza będą pomagali w wypełnianiu i składaniu wniosków do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. W przypadku gmin Zabierzów i Wilkowice są to odpowiednio Kraków i Katowice.
Jeśli pilotaż spotka się z popularnością i do dwóch wojewódzkich funduszy trafi odpowiednio wiele prawidłowo wypełnionych wniosków, to możliwe, że NFOŚiGW rozszerzy taką współpracę na inne gminy w Polsce.
Dla firm produkujących okna, drzwi a także bramy byłaby to z pewnością duża szansa na zwiększenie sprzedaży. Wiele firm od dawna czeka na dobry program wsparcia termomodernizacji domów jednorodzinnych w Polsce.
Zobacz również
Grupa Sanco rozwija sieć i zapowiada wprowadzenie zespolenia z ultracienkim szkłem
W maju odbyło się 54 walne zgromadzenie Grupy Sanco. Pojawiło się na nim około setki przedstawicieli firm zrzeszonych w organizacji.
Fakro gra dalej z reprezentacją Polski. Sponsoring, który napędza biznes w trudnym sezonie
Fakro przedłużyło trwającą od 20 lat współpracę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej o kolejne cztery lata.
Otwarcie salonu G-U Open Lab
G-U Polska zaprosiło 18 czerwca do swojej siedziby w Poznaniu licznych przedstawicieli branży: producentów, dystrybutorów oraz media, na uroczyste otwarcie showroomu G-U Open Lab.



