Program „Czyste powietrze” w końcu ruszy z kopyta?

Red.: |Data publikacji:

Program Czyste powietrze być może już wkrótce nabierze tempa. Na początku stycznia ruszył program pilotażowy, który ma ułatwić właścicielom domów wypełnianie wniosków o dofinansowanie.

Program Czyste Powietrze przewidziany jest na lata 2018-2029. Skierowany jest do indywidualnych właścicieli domów, którzy chcą poprawić efektywność energetyczną budynku. Inwestor może dostać wsparcie w postaci dotacji lub pożyczki, jeśli zdecydował się na demontaż starych źródeł ciepła, docieplenie przegród budowlanych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalację OZE i montaż wentylacji mechanicznej z wymianę ciepła.

Jednak funkcjonowanie programu „Czyste powietrze” wzbudzało wiele zastrzeżeń. Okazało się, że liczba zaakceptowanych wniosków i kwota dotacji były bardzo niskie w stosunku do potrzeb i środków przeznaczonych na ten program. Przypomnijmy, że na realizację tego programu przeznaczono 100 mld zł. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Okazało się jednak, że jednym z problemów były trudności z wypełnianiem wniosków.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), zderzając się z krytyką, postanowił wesprzeć inwestorów na etapie wypełniania wniosków. Urząd wprowadził w pierwszej połowie stycznia tego roku program pilotażowy, w którym „NFOŚiGW testuje współpracę z samorządami przy Czystym powietrzu”. Inicjatywa obejmuje dwie gminy – Zabierzów w Małopolsce i Wilkowice na Śląsku.

Na czym polega projekt pilotażowy? Narodowy Fundusz deklaruje, że chce wypracować optymalny model współpracy z samorządami. Poza tym urzędnicy planują zmobilizować mieszkańców wymienionych gmin do wymiany źródeł ciepła i przeprowadzenia termomodernizacji. Jednak, co jest najważniejsze, Fundusz podpisał umowę z zewnętrzną firmą, która będzie pomagała przy wypełnianiu wniosków.

Projekt będzie trwał dwa miesiące i każdy mieszkaniec dwóch wymienionych gmin będzie mógł skorzystać za darmo z pomocy. Zorganizowane więc będą po dwa spotkania informacyjne w każdej z gmin, dyżury konsultacyjne, a nawet spotkania odbywać się będą u ludzi w domach. Co jest jednak najważniejsze – konsultanci Czystego powietrza będą pomagali w wypełnianiu i składaniu wniosków do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. W przypadku gmin Zabierzów i Wilkowice są to odpowiednio Kraków i Katowice.

Jeśli pilotaż spotka się z popularnością i do dwóch wojewódzkich funduszy trafi odpowiednio wiele prawidłowo wypełnionych wniosków, to możliwe, że NFOŚiGW rozszerzy taką współpracę na inne gminy w Polsce.

Dla firm produkujących okna, drzwi a także bramy byłaby to z pewnością duża szansa na zwiększenie sprzedaży. Wiele firm od dawna czeka na dobry program wsparcia termomodernizacji domów jednorodzinnych w Polsce.

Zobacz również

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

Nowy prezes Inwido. Spółka podsumowuje pierwszy kwartał

Nowy prezes Inwido. Spółka podsumowuje pierwszy kwartał

Inwido podsumowało pierwszy kwartał, spółka odnotowała 14-procentowy spadek w sprzedaży. Jednak spółka widzi pozytywne sygnały na rynku.

Gealan nawiązał współpracę z nowym dostawcą

Gealan nawiązał współpracę z nowym dostawcą

W kwietniu Gealan sfinalizował nawiązanie współpracy z Meesenburg. Oficjalne przypieczętowanie tego projekty pomiędzy firmami miało miejsce na stoisku systemodawcy podczas targów Fensterbau Frontale 2024.

1