Wyniki sprzedaży drzwi wewnętrznych w Europie

Red.: |Data publikacji:

W Europie w minionym roku odnotowano spadek sprzedaży drzwi wewnętrznych. Ten trend utrzyma się także w bieżącym roku.

W kilku krajach europejskich odnotowano spadek sprzedaży drzwi ogółem o 6 proc. pod kątem liczby sztuk. W tym roku także odnotowany zostanie spadek, choć nieco niższy, bo 5-procentowy, jeśli chodzi o sztuki sprzedanych drzwi wewnętrznych. Takie dane zaprezentowali analitycy Interconnection Consulting w jednym z najnowszych raportów. Pod uwagę zostały wzięte dane z ośmiu największych krajów: Francji, Holandii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Belgii i Polski.

Porta-drzwi-wewnetrzne-4-zywioly
fot. Porta

Stabilna sprzedaż w sektorze remontowym

Jak oceniają analitycy, największy spadek sprzedaży drzwi w minionym roku odnotowany był w sektorze nowego budownictwa. Kształtował się na poziomie 10 proc. Jednocześnie sektor remontowy był bardziej odporny na kryzys. I choć tu tez odnotowany był spadek w wolumenie sprzedaży, to jednak był on symboliczny i wyniósł nieco ponad 1 proc. W tym roku sprzedaż drzwi do budynków remontowanych ma osiągnąć wolumen 14 mln sztuk w omawianych ośmiu krajach.

Programy rządowe

We Włoszech segment remontowy odnotował niemal 8-procentowy wzrost wartości sprzedaży. Udało się to dzięki rządowym zachętom. Analitycy wskazują, że także w Polsce podejmowane są działania państwa, które będą stymulować rynek mieszkaniowy do rozwoju. Z kolei w Niemczech planowane jest przyspieszenie procedur planowania i wydawania pozwoleń na budowę.

Patrząc na rynki ośmiu krajów pod kątem wolumenu sprzedaży, to liderem są Niemcy, których udział w sprzedaży wynosi 24 proc. Na drugim miejscu jest Francja z 19-proc., a na trzecim Polska z niecałymi 17-proc. Wśród największych producentów wymieniane są m.in. Pol-Skone i Porta Doors.

Najpopularniejsze drzwi wewnętrzne

Ogólnie w omawianych krajach dominowały drzwi wewnętrzne malowane, które miały 51 proc. udział w rynku. Najwięcej takich drzwi sprzedaje się we Francji – ponad 80 proc., w Holandii 70 proc. i we Włoszech niecałe 50 proc. Na drugim miejscu znajdują się drzwi laminowane, których udział w europejskim rynku wynosi ponad 27 proc. Tu na pierwszym miejscu jest Polska, w której drzwi laminowane stanowią ponad 54 proc. udziału w rynku.

Zobacz również

Szykuje się duże przejęcie na polskim rynku stolarki

Szykuje się duże przejęcie na polskim rynku stolarki

Grupa Kęty zamieściła na swojej stronie komunikat informujący o zawarciu przedwstępnej warunkowej umowy nabycia udziałów w Selt.

Grupa Oknoplast z nowym logo i wzrostami po pierwszym półroczu

Grupa Oknoplast z nowym logo i wzrostami po pierwszym półroczu

Podczas trwającego jubileuszu 30-lecia Oknoplastu przedstawiona została nowa identyfikacja wizualna Grupy Oknoplast. Zaprezentowano zostało nowe logo Grupy.

Optymizm w Grupie Sanco

Optymizm w Grupie Sanco

Grupa Sanco zorganizowała w połowie maja doroczne spotkanie dla firm stowarzyszonych. Odbyło się ono w Gdańsku.

1