Wyniki Grupy Roto poniżej oczekiwań

Red.: PG |Data publikacji: 2019-11-13

Grupa Roto podała wyniki finansowe z trzech pierwszych kwartałów 2019 r. Wzrosty, w porównaniu do 2018 r., są minimalne, ale według Eckharda Keilla, prezesa Roto Frank AG, grupa „dobrze się spisała” w pierwszym roku funkcjonowania w nowej strukturze.

Grupa Roto od roku działa w trzech obszarach operacyjnych. Oprócz dywizji zajmującej się okuciami oraz dywizji okien dachowych, Roto ma też od 2018 r. usługi serwisowe. Wszystkie trzy obszary działają samodzielnie, a kontrolę nad strategią sprawuje spółka holdingowa kierowana prze dr. Eckharda Keilla. Podczas międzynarodowej konferencji prasowej dla mediów branżowych (12-13 października 2019 r., Bad Mergentheim) firma podała swoje wyniki finansowe z trzech pierwszych kwartałów 2019 r.

Przychody z pierwszych 9 miesięcy 2019 r. wzrosły zaledwie o ok. 1 proc. w porównaniu z analogiczny okresem 2018 r. Wyniosły one 509,4 mln euro w porównaniu do 505,6 mln euro w 2018 r. Dywizja zajmująca się okuciami odnotowała podobny poziom przychodów, jak w roku ubiegłym, dywizja okien dachowych ma niewielkie wzrosty, a najmłodsze dziecko, dywizja zajmująca się serwisem, odnotowała planowane wzrosty.

Według przewidywań, w czwartym kwartale nie powinno się wiele zmienić i dotychczasowe wzrosty powinny zostać zachowane. Eckhard Keill stwierdził podczas konferencji, że spodziewa się zachowania jednoprocentowego wzrostu, ale o ten wynik nadal „trzeba walczyć”. Do końca roku obroty grupy powinny wynieść nieco ponad 668 mln euro (w porównaniu z 661,8 mln w 2018 r.). Docelowa stopa wzrostu na poziomie 3-5 proc. nie zostanie zatem osiągnięta.

Według Eckharda Keilla globalne napięcia polityczne (m.in. brexit, wojny handlowe) odcisnęły piętno na rynkach istotnych dla Roto. Polityka najbardziej zahamowała wzrosty firmy w sektorze okuć. W tym roku udało się zachować ubiegłoroczny poziom zatrudnienia (ok. 4,9 tys. pracowników). Również proporcje pomiędzy sprzedażą krajową i zagraniczną została zachowana – 1/3 do 2/3. Wielkość inwestycji każdej z dywizji była  na wysokim poziomie, a głównym punktem była cyfryzacja. Ekchard Keill przyznał jednak, że był bardzo powściągliwy przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych ze względu na ryzyko związane z sytuacją polityczną na świecie.

 

 

 

Zobacz również

IFN inwestuje w e-commerce

IFN inwestuje w e-commerce

Austriacki koncern IFN (właściciel m.in. marki Internorm) przejał pakiet większościowy duńskiej firmy Skanva Group, która zajmuje się sprzedażą online stolarki w Danii, Norwegii i Islandii. To kolejny dowód ma to, że branża stolarki inwestuje coraz więcej w e-commerce.

Na rynku farb od maja widać ożywienie

Na rynku farb od maja widać ożywienie

Europejski rynek farb i lakierów notuje od maja tego roku ożywienie. Jednak wciąż trudna jest sytuacja w segmencie farb przemysłowych.

Koszaliński PUF zamknięty przez koronawirusa!

Koszaliński PUF zamknięty przez koronawirusa!

W zakładzie Grupy Q4Windows, produkującym okna i drzwi pvc, wykryto koronawirusa już u kilkunastu pracowników. Sanepid zdecydował o kwarantannie, poddaniu badaniom wszystkich pracowników i podjął decyzję o zamknięciu zakładu.

1