Wyniki Grupy Roto poniżej oczekiwań

Red.: |Data publikacji:

Grupa Roto podała wyniki finansowe z trzech pierwszych kwartałów 2019 r. Wzrosty, w porównaniu do 2018 r., są minimalne, ale według Eckharda Keilla, prezesa Roto Frank AG, grupa „dobrze się spisała” w pierwszym roku funkcjonowania w nowej strukturze.

Grupa Roto od roku działa w trzech obszarach operacyjnych. Oprócz dywizji zajmującej się okuciami oraz dywizji okien dachowych, Roto ma też od 2018 r. usługi serwisowe. Wszystkie trzy obszary działają samodzielnie, a kontrolę nad strategią sprawuje spółka holdingowa kierowana prze dr. Eckharda Keilla. Podczas międzynarodowej konferencji prasowej dla mediów branżowych (12-13 października 2019 r., Bad Mergentheim) firma podała swoje wyniki finansowe z trzech pierwszych kwartałów 2019 r.

Przychody z pierwszych 9 miesięcy 2019 r. wzrosły zaledwie o ok. 1 proc. w porównaniu z analogiczny okresem 2018 r. Wyniosły one 509,4 mln euro w porównaniu do 505,6 mln euro w 2018 r. Dywizja zajmująca się okuciami odnotowała podobny poziom przychodów, jak w roku ubiegłym, dywizja okien dachowych ma niewielkie wzrosty, a najmłodsze dziecko, dywizja zajmująca się serwisem, odnotowała planowane wzrosty.

Według przewidywań, w czwartym kwartale nie powinno się wiele zmienić i dotychczasowe wzrosty powinny zostać zachowane. Eckhard Keill stwierdził podczas konferencji, że spodziewa się zachowania jednoprocentowego wzrostu, ale o ten wynik nadal „trzeba walczyć”. Do końca roku obroty grupy powinny wynieść nieco ponad 668 mln euro (w porównaniu z 661,8 mln w 2018 r.). Docelowa stopa wzrostu na poziomie 3-5 proc. nie zostanie zatem osiągnięta.

Według Eckharda Keilla globalne napięcia polityczne (m.in. brexit, wojny handlowe) odcisnęły piętno na rynkach istotnych dla Roto. Polityka najbardziej zahamowała wzrosty firmy w sektorze okuć. W tym roku udało się zachować ubiegłoroczny poziom zatrudnienia (ok. 4,9 tys. pracowników). Również proporcje pomiędzy sprzedażą krajową i zagraniczną została zachowana – 1/3 do 2/3. Wielkość inwestycji każdej z dywizji była  na wysokim poziomie, a głównym punktem była cyfryzacja. Ekchard Keill przyznał jednak, że był bardzo powściągliwy przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych ze względu na ryzyko związane z sytuacją polityczną na świecie.

 

 

 

Zobacz również

Kraje unijne mogą więcej – nowa dyrektywa EPBD

Kraje unijne mogą więcej – nowa dyrektywa EPBD

Rada Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdziła 12 kwietnia nową wersję dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej budynków (EPBD).

Okno-Pol, Yawal i Krispol z nowymi showroomami

Okno-Pol, Yawal i Krispol z nowymi showroomami

Branża informuje o otwarciach kolejnych showroomów, tym razem są to Yawal, Okno-Pol i Krispol, którzy w SoMe pochwalili się nowymi salonami.

Napędy do stolarki i osłon pod kontrolą Unii Europejskiej

Napędy do stolarki i osłon pod kontrolą Unii Europejskiej

Unia Europejska podejmuje kolejne działania związane z energooszczędnością budynków. Już od 9 maja 2025 r. wejdzie z życie odpowiednie rozporządzenie.

1