Wsparcie termomodernizacji w Niemczech i Wielkiej Brytanii

Autor: |Data publikacji:

Problem renowacji domów oraz mieszkań w starych zasobach jest rozwiązywany w różny sposób, a wsparcie termomodernizacji przybiera różne formy. Z pomocą właścicielom i użytkownikom przychodzą programy rządowe.

Stare dla młodych

Federalne Ministerstwo Budownictwa Niemiec chce wspierać zakup starszych nieruchomości przez młode rodziny. Ofertą jest program „Młodzi kupują stare”, który od strony finansowej wspiera niemiecki państwowy bank rozwoju KfW. Program dający wsparcie termomodernizacji starych budynków ruszył na początku września 2024 roku. Ma na celu pomoc rodzinom o niskich dochodach z niepełnoletnimi dziećmi w zdobyciu własnego lokum.

Program renowacji jest przeznaczony dla rodzin, które w momencie składania wniosku nie muszą być właścicielami nieruchomości. Co istotne, musi to nastąpić przed zawarciem umowy kupna. Program wspiera renowację budynków w klasach efektywności energetycznej F, G lub H. W efekcie budynek musi być bardziej energooszczędny i użytkowany przez co najmniej pięć lat.

Na program „Młodzi kupują stare” Niemcy przeznaczają 350 mln euro dofinansowania. Jednym z kryteriów jest dochód gospodarstwa domowego. Wysokość pożyczki zależy od liczby małoletnich dzieci w gospodarstwie domowym w chwili składania wniosku. W przypadku rodziny z co najmniej jednym małoletnim dzieckiem nie może przekraczać 90 tys. euro. Za każde kolejne dziecko limit wzrasta o 10 tys. euro.

Wsparcie termomodernizacji Anglia
Program renowacji ratuje stare budynki.

Wsparcie termomodernizacji domów w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii funkcjonuje kilka programów skierowanych na zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Kwoty dotacji wahają się od 8 tys. do 37 tys. funtów dla różnych właścicieli domów i prywatnych najemców.

Wiele programów rządowych i regionalnych jest skierowanych do gospodarstw domowych o niskich dochodach i osób niepełnosprawnych. Władze lokalne mają wybór możliwości wsparcia termomodernizacji. Przykładowo zarówno dla właścicieli domów, jak i najemców prywatnych są programy takie jak Home Upgrade Grant i LA Flex w ramach programu ECO4.

ECO (ang. Energy Company Obligation) jest inicjatywą stworzoną przez rząd. Nakłada ona na dostawców energii obowiązek oferowania energooszczędnych rozwiązań osobom, które doświadczają ubóstwa energetycznego lub otrzymują określone świadczenia. Środki te mogą obejmować termomodernizację, wymianę kotłów grzewczych oraz montaż inteligentnego sterowania ogrzewaniem. Home Upgrade Grant ma za zadanie przede wszystkim poprawienie izolacyjności termicznej. Z kolei programy ukierunkowane na dotacje, takie jak Boiler Upgrade Scheme, docelowo ulepszą systemy ogrzewania i izolacji.

Zobacz również

Selt oficjalnie w strukturach Grupy Kęty

Selt oficjalnie w strukturach Grupy Kęty

Pod koniec sierpnia informowaliśmy o spełnieniu obu warunków zawartych w przedwstępnej umowie przejęcia spółki Selt przez Grupę Kęty. Transakca ta właśnie została sfinalizowana.

Raport Sanok Rubber za 1. półrocze roku obrotowego 2024

Raport Sanok Rubber za 1. półrocze roku obrotowego 2024

Raport Sanok Rubber obejmuje sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku. Z danych wynika, że spółka odnotowała wyniki niższe niż rok wcześniej.

ML System opublikował dane finansowe za pierwsze półrocze

ML System opublikował dane finansowe za pierwsze półrocze

ML System właśnie podał do wiadomości, jakie wyniki osiągnął w ciągu minionych sześciu miesięcy bieżącego roku. W tym czasie spółka odnotowała mniejsze niż rok temu przychody ze sprzedaży i stratę netto.