Włoskie maszyny są coraz bardziej doceniane w Polsce

Red.: |Data publikacji:

Grupa SCM w minionym roku zanotowała świetne wyniki ze sprzedaży. Na te dane wpłynęły też dane z polskiego rynku. Polska jest jednym z najważniejszych rynków dla włoskich producentów maszyn.

Dla Grupy SCM rok 2021 był bardzo dobry pod względem zarówno wysokości obrotów, jak i poziomu zamówień. Firma podaje, że zanotowała dwucyfrowe wzrosty w stosunku do roku 2020. W minionym roku grupa zdecydowała się także na inwestycje, przede wszystkim w dziedzinie badań i rozwoju. Na ten cel firma przeznaczyła 35 mln euro. SCM podkreśla, że co roku na badania wydaje ok. 7 proc. wartości swoich obrotów. Efektem tych działań było zarejestrowanie 125 patentów, co jest najlepszym wynikiem w ostatnich latach.

W minionym roku grupa, tak jak i inne firmy na rynku europejskim, musiała także stawić czoło kilku problemom. Były to rosnące ceny energii oraz kłopoty z dostępnością surowców do produkcji. Firma jest tak zorganizowana, że wiele komponentów do maszyn produkuje w ramach własnej struktury, co pozwoliło w minionym roku uniknąć wielu problemów związanych z łańcuchem dostaw. Jednak przedsiębiorstwo obawia się, że w bieżącym roku możliwy jest spadek popytu na maszyny spowodowany m.in. przez sytuację na rynku surowców i rosnącą inflację.

W ubiegłym roku udało się otworzyć także nowe oddziały w Grupie SCM. Działalność rozpoczęły podmioty w Indiach, Turcji i w USA. Znaczącym wydarzeniem dla Grupy było także podpisanie strategicznej umowy handlowej ze szwedzką firmą Randek. Przypomnijmy, że w Polsce od wielu lat włoski producent maszyn ma swój oddział w Suchym Lesie pod Poznaniem.

SCM to jeden z wielu dostawców maszyn dla branży stolarki na polski rynek. Producenci z naszego kraju kupują maszyny i urządzenia także od innych włoskich firm. Według danych opublikowanych przez Acimall, włoskiego związku producentów maszyn do obróbki drewna, w 2021 r. Polska była jednym z trzech najważniejszych rynków eksportowych dla włoskich firm.

Najwięcej na maszyny wydali w minionym roku klienci ze Stanów Zjednoczonych – to ponad 164 mln euro, co stanowi wzrost o ok. 14 proc. w stosunku do 2020 r. Na drugim miejscu jest Francja – w tym kraju firmy kupiły maszyny włoskie o wartości 118,2 mln euro, to wzrost o ponad 10 proc. Na trzecim miejscu jest Polska, producenci kupili maszyny o wartości 110,6 mln euro i jest to wzrost o 34 proc. w porównaniu do 2020 r.

Zobacz również

Włoskie targi promują bardziej zrównoważone środowisko

Włoskie targi promują bardziej zrównoważone środowisko

Zbliża się termin ME-EXPO 2023 - największych włoskich targów dla branży budowlanej. Organizatorzy zaproponowali nową formułę tej imprezy, dobywającej się co dwa lata.

Grupa Kęty w trzecim kwartale zanotowała wzrost wolumenu

Grupa Kęty w trzecim kwartale zanotowała wzrost wolumenu

Grupa Kęty poinformowała o szacunkowych wynikach za trzeci kwartał. W tym okresie Aluprof osiągnął wzrost przychodów ze sprzedaży.

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Jak wskazują analitycy, 63 proc. największych firm w kraju przygotowuje raport dotyczący tematyki ESG, a 17 proc. poświęca temu miejsce w sprawozdaniach rocznych.

1