Wkrótce może brakować silikonu

Red.: |Data publikacji:

Na rynku chemii budowlanej sytuacja jest obecnie bardzo trudna. Branża cierpi na niedobór surowców, szczególnie jeśli chodzi o komponenty do produkcji silikonu.

Soudal poinformował, że na rynku silikonu sytuacja jest niepokojąca i nic podobnego w historii wcześniej się nie wydarzyło. Brakuje surowców do produkcji, a szczególnie podstawowego składnika, czyli krzemu. Komponent sprowadzany jest głównie z Chin. Jednak fabryki w Chinach wytwarzają w ograniczonej ilości ten produkt. Według niemieckiej prasy budowlanej, w wielu miejscach w Państwie Środka ograniczane jest zużycie energii, czasami nawet o 90 proc. Związane jest to z restrykcyjnymi regulacjami dotyczącymi emisji szkodliwych substancji. Dlatego fabryki pracują na niższych obrotach.

Soudal apeluje do swoich klientów, by oszczędnie stosowali silikon i w miarę możliwości używali innych uszczelniaczy, alternatywnych produktów. Producent chemii informuje, że obecnie pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które będą alternatywną wobec silikonu.

Foto: Castorama

Trudna sytuacja dotyczy wszystkich europejskich producentów chemii budowlanej. Bostik potwierdza, że głównym dostawcą krzemionki jest rynek chiński. W ostatnim czasie zmniejszyły się dostawy, ale także transport – frachty są opóźnione lub nieregularne. Trudno zastąpić krzemionkę w produkcji silikonu, bo to podstawowy składnik tego produktu. I choć na rynku oferowane są uszczelniacze zbudowane na bazie innych polimerów, to właściwości tych produktów różnią się od silikonów i nie zastąpią ich w pełni.

Lakma, inny producent chemii na polskim rynku wskazuje na kolejną kwestię, która wpływa negatywnie na rynek silikonów. Krzem stosowany jest przede wszystkim na dwóch rynkach – przy produkcji uszczelniaczy, ale także urządzeń elektronicznych. Na obu rynkach notowane są w ostatnich miesiącach ogromne wzrosty i popyt na krzem jest wyjątkowo wysoki. Oprócz zmniejszonych dostaw krzemu, dodatkowo „wysysany” jest z rynku przez dwie duże branże.

Niedobór surowca powoduje, że staje się on drogi. Producenci chemii budowlanej nie mają wątpliwości, że sytuacja na rynku silikonów będzie się pogarszać i cena tego uszczelniacza wzrośnie. Firmy informują, że będą zmuszone dokonywać selekcji, którym klientom dostarczyć uszczelniacz, bo będzie go na tyle mało, że nie trafi do wszystkich. Dostawcy chemii uważają, że w najtrudniejszej sytuacji są firmy, które produkują na rynek DIY, do sieci marketów budowlanych. Są to duże ilości silikonu, a firmy będą miały trudności z realizacją zamówień.

Czy jest alternatywa dla silikonu? Firmy tłumaczą, że są inne uszczelniacze, ale ich właściwości różnią się od silikonów. To na przykład akryl, który jednak można stosować w określonych warunkach, nie jest odporny na zmienne temperatury itd. Silikon jest dość uniwersalnym uszczelniaczem i obecnie trudno znaleźć jego alternatywny odpowiednik.

Zobacz również

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

W całych Niemczech w 2023 roku sprzedano o 1,5 mln mniej jednostek okiennych. Jednak dwa kraje związkowe odnotowały wzrost.

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

W zakończonym właśnie roku Hydro odnotowało spadek przychodów ze sprzedaży, a także zysków. Na ten wynik wpłynął m.in. spadek cen aluminium.

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Handlowcy widzą niewielką poprawę, jeśli chodzi o sprzedaż okien. Dużo klientów korzysta z dofinansowania z programu "Czyste Powietrze".

1