Wielkopolskie z najliczniejszą reprezentacją producentów stolarki

Red.: |Data publikacji:

W naszym redakcyjnym cyklu, w którym przybliżamy liderów rynku okien i drzwi w poszczególnych województwach, niedawno analizowaliśmy producentów z województwa wielkopolskiego. Okazuje się, że znajdziemy w nim najwięcej producentów z listy 350 największych w Polsce.

Z zebranych przez nas danych wynika, że szacunkowa liczba aktywnych producentów stolarki w województwie wielkopolskim wynosi około 130 podmiotów. Na przygotowanej przez Centrum Analiz Branżowych liście największych 350 wytwórców stolarki otworowej w Polsce znajdziemy aż 60 przedsiębiorstw z tego regionu. To absolutny rekord (drugie w tym zestawieniu województwo małopolskie to 42 producentów stolarki).

Wielkopolska to zarówno producenci okien, drzwi, bram, jak i osłon oraz fasad. Województwo to jest też ważnym regionem dla polskiej branży stolarki ze względu na aktywność zlokalizowanych tutaj dostawców (wśród nich m.in. Aluplast, Deceuninck, Winkhaus, G-U Polska,Assa Abloy Opening Solutions Poland, LOB, RemmersPolska, Bostik, GebhardtStahl). Dopełnieniem obrazu branży stolarki jest NB Polska, czyli zakład produkcyjny firmy Velux, zlokalizowany w pierwszej stolicy Polski, Gnieźnie.

W pierwszej trójce zestawienia liderów rynku okien i drzwi województwa wielkopolskiego znajdziemy reprezentantów różnych segmentów produktowych. Listę otwiera Nordan, którego główna siedziba znajduje się w Powodowie. Tutaj też zlokalizowane są dwie fabryki odpowiadające za produkcję drzwi oraz komponentów aluminiowych. W Wolsztynie Nordan ma z kolei zakład wytwarzający okna. Firma specjalizuje się w stolarce drewnianej, a polska spółka skupia 1/4 zakładów produkcyjnych tej norweskiej grupy założonej w 1926 roku. Głównymi rynkami zbytu są rynki: skandynawskie, brytyjski, irlandzki i krajów bałtyckich.

Drugi w naszym zestawieniu – Hörmann Polska z siedzibą w Komornikach – należy do wielkiej trójki w polskim sektorze bram, obok liderującego Wiśniowskiego i Krispola (to kolejny przedstawiciel województwa wielkopolskiego, z siedzibą we Wrześni). W tym segmencie raptem około 20 przedsiębiorstw osiąga obroty na poziomie co najmniej 10 mln zł, więc możemy mówić o dużej koncentracji. Hörmann w ofercie ma bogaty wybór bram, ale także napędów oraz drzwi.

Podium zamyka Krispol. Założone w 1991 roku przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji bram, ale w ofercie ma także m.in. okna, drzwi oraz rolety. Firma ma sieć salonów sprzedaży funkcjonujących pod marką Krishome, oferujących komplet stolarki.

Województwo wielkopolskie to też wielu innych producentów okien i drzwi, którzy należą do krajowej czołówki. W naszym zestawieniu liderów wzięliśmy pod uwagę obiektywne kryterium, jakim są przychody firm. Oto liderzy województwa wielkopolskiego produkcji okien i drzwi:

 • Nordan (Wolsztyn)
 • Hörmann (Komorniki)
 • Krispol (Września)
 • Defor (Śrem)
 • Awilux (Leszno)
 • Opal (Grodzisk Wielkopolski)
 • Słowińscy (Słupca)
 • Nexbau (Wolsztyn)
 • Setto (Konin)
 • Novoferm Polska (Tarnowo Podgórne)
 • Mirox (Poznań)
 • Fenetra (Ostrów Wielkopolski)

Więcej na temat liderów województwa wielkopolskiego oraz charakterystyki tamtejszego rynku piszemy w naszym ABC wojewódzkich liderów okien i drzwi.

Zobacz również

Wzrosty w segmencie żaluzji zewnętrznych i rolet

Wzrosty w segmencie żaluzji zewnętrznych i rolet

Firma Hella,  dostawca technik osłonowych, podsumowała miniony rok pod względem handlowym. Przedsiębiorstwo w tym okresie osiągnęło najwyższe w historii wyniki ze sprzedaży.

Lamilux zbliżył się do granicy 400 mln euro

Lamilux zbliżył się do granicy 400 mln euro

Grupa Lamilux osiągnęła dwucyfrowe wzrosty przychodu w sezonie 2022. Dla specjalizującej się w produkcji świetlików dachowych firmy były to rekordowe wyniki.

Sanok Rubber zakończył 2022 r. wzrostem sprzedaży

Sanok Rubber zakończył 2022 r. wzrostem sprzedaży

Sanok Rubber podsumował 2022 r. pod kątem handlowym. Spółka osiągnęła niemal 20-procentowy wzrost sprzedaży w porównaniu do 2021 r.

1