Wielkopolskie z najliczniejszą reprezentacją producentów stolarki

Red.: |Data publikacji:

W naszym redakcyjnym cyklu, w którym przybliżamy liderów rynku okien i drzwi w poszczególnych województwach, niedawno analizowaliśmy producentów z województwa wielkopolskiego. Okazuje się, że znajdziemy w nim najwięcej producentów z listy 350 największych w Polsce.

Z zebranych przez nas danych wynika, że szacunkowa liczba aktywnych producentów stolarki w województwie wielkopolskim wynosi około 130 podmiotów. Na przygotowanej przez Centrum Analiz Branżowych liście największych 350 wytwórców stolarki otworowej w Polsce znajdziemy aż 60 przedsiębiorstw z tego regionu. To absolutny rekord (drugie w tym zestawieniu województwo małopolskie to 42 producentów stolarki).

Wielkopolska to zarówno producenci okien, drzwi, bram, jak i osłon oraz fasad. Województwo to jest też ważnym regionem dla polskiej branży stolarki ze względu na aktywność zlokalizowanych tutaj dostawców (wśród nich m.in. Aluplast, Deceuninck, Winkhaus, G-U Polska,Assa Abloy Opening Solutions Poland, LOB, RemmersPolska, Bostik, GebhardtStahl). Dopełnieniem obrazu branży stolarki jest NB Polska, czyli zakład produkcyjny firmy Velux, zlokalizowany w pierwszej stolicy Polski, Gnieźnie.

W pierwszej trójce zestawienia liderów rynku okien i drzwi województwa wielkopolskiego znajdziemy reprezentantów różnych segmentów produktowych. Listę otwiera Nordan, którego główna siedziba znajduje się w Powodowie. Tutaj też zlokalizowane są dwie fabryki odpowiadające za produkcję drzwi oraz komponentów aluminiowych. W Wolsztynie Nordan ma z kolei zakład wytwarzający okna. Firma specjalizuje się w stolarce drewnianej, a polska spółka skupia 1/4 zakładów produkcyjnych tej norweskiej grupy założonej w 1926 roku. Głównymi rynkami zbytu są rynki: skandynawskie, brytyjski, irlandzki i krajów bałtyckich.

Drugi w naszym zestawieniu – Hörmann Polska z siedzibą w Komornikach – należy do wielkiej trójki w polskim sektorze bram, obok liderującego Wiśniowskiego i Krispola (to kolejny przedstawiciel województwa wielkopolskiego, z siedzibą we Wrześni). W tym segmencie raptem około 20 przedsiębiorstw osiąga obroty na poziomie co najmniej 10 mln zł, więc możemy mówić o dużej koncentracji. Hörmann w ofercie ma bogaty wybór bram, ale także napędów oraz drzwi.

Podium zamyka Krispol. Założone w 1991 roku przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji bram, ale w ofercie ma także m.in. okna, drzwi oraz rolety. Firma ma sieć salonów sprzedaży funkcjonujących pod marką Krishome, oferujących komplet stolarki.

Województwo wielkopolskie to też wielu innych producentów okien i drzwi, którzy należą do krajowej czołówki. W naszym zestawieniu liderów wzięliśmy pod uwagę obiektywne kryterium, jakim są przychody firm. Oto liderzy województwa wielkopolskiego produkcji okien i drzwi:

 • Nordan (Wolsztyn)
 • Hörmann (Komorniki)
 • Krispol (Września)
 • Defor (Śrem)
 • Awilux (Leszno)
 • Opal (Grodzisk Wielkopolski)
 • Słowińscy (Słupca)
 • Nexbau (Wolsztyn)
 • Setto (Konin)
 • Novoferm Polska (Tarnowo Podgórne)
 • Mirox (Poznań)
 • Fenetra (Ostrów Wielkopolski)

Więcej na temat liderów województwa wielkopolskiego oraz charakterystyki tamtejszego rynku piszemy w naszym ABC wojewódzkich liderów okien i drzwi.

Zobacz również

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Jak wskazują analitycy, 63 proc. największych firm w kraju przygotowuje raport dotyczący tematyki ESG, a 17 proc. poświęca temu miejsce w sprawozdaniach rocznych.

Aliplast buduje ogromną farmę PV

Aliplast buduje ogromną farmę PV

Alipast na dachu swoich zakładów w Lublinie buduje instalację fotowoltaiczną, będzie to jedna z większych w Polsce.

Pomimo wojny rynek ukraiński odbudowuje się

Pomimo wojny rynek ukraiński odbudowuje się

Firmy prowadzące działalność w Ukrainie notują wzrost popytu. Polskie firmy planują także tam inwestycje.

1