Warema z pierwszym raportem zrównoważonego rozwoju

Autor: |Data publikacji:

Grupa Warema z Niemiec przedstawiła cele, jakie wyznaczyła sobie do 2030 roku. Główne założenia zrównoważonego rozwoju dotyczą zużycia surowców (zwłaszcza aluminium i granulatu z tworzyw sztucznych), wykorzystania nośników energii, a tym samym wpływu na zmiany klimatyczne oraz wpływu na ludzi i społeczeństwo.

Oprócz szczegółowego wyjaśnienia założeń raportu, przedstawiono również dane liczbowe, obrazujące obecną sytuację. Przytoczone dane dotyczą ubiegłego roku, zaś za poziom bazowy przyjęto rok 2021.

Wyznaczone cele

Jednym z głównych tematów było opracowanie strategii klimatycznej grupy, aby zgodnie z ustaleniami porozumienia paryskiego możliwe było ograniczenie globalnego ocieplenia do poniżej 1,5°C. Oznacza to, że Warema do 2030 r. musi ograniczyć o 42 proc. emisję gazów cieplarnianych powstających w wyniku spalania surowców, takich jak gaz ziemny i olej napędowy, oraz korzystania z zakupionej energii elektrycznej. Ponadto zmniejszyć o 25 proc. emisję z innych źródeł. W przypadku tej firmy uwzględniono emisje związane z zakupionymi surowcami czy dojazdy pracowników.

Jakie redukcje emisji już osiągnięto?

Przytoczone dane mają umocowanie w wynikach, jakie już udało się grupie uzyskać. W roku 2022 emisja CO2 w stosunku do 2021 została zmniejszona z ok. 260 tys. ton do 233 tys. ton. Jak czytamy w raporcie: ” na poziom emisji w 93 proc. ma wpływ emisja związana z zakupem naszych surowców i materiałów. Prawie 3/4 pochodzi z aluminium, zaś w sektorze tworzyw sztucznych ok. 55 proc. – z zakupu granulatu”.

Grupa Warema składa się z 10 zakładów produkcyjnych i zatrudnia na całym świecie ok. 5300 osób. Okazało się, że w przypadku tak dużej organizacji ogromnego znaczenia nabierają nawet pozorne drobiazgi, takie jak wymiana żarówek na energooszczędne LED-y. Zainwestowano w to działanie 150 tys. euro, a w zamian w ciągu roku grupa oszczędziła ok. 630 tys. kWh, czyli ok. 228 ton CO2.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".