Sprzedaż stolarki w Wielkiej Brytanii spada

Red.: |Data publikacji:

W branży okien i drzwi w Wielkiej Brytanii widać spowolnienie. Świadczą o tym dane z drugiego kwartału, które wskazują na spadki wartości sprzedaży.

W Wielkiej Brytanii wartość sprzedaży okien i drzwi spada z kwartału na kwartał. W okresie od kwietnia do końca czerwca była niższa o 12 proc. W czerwcu nastąpił spadek w stosunku do maja o 3 proc. Jednak jeśli porównuje się dane z czerwca bieżącego roku do tego samego miesiąca w 2021 r., to wówczas spadek jest już na poziomie 30 proc. Firma Business Pilot, zajmująca się analizą danych ze sprzedaży okien i drzwi na rynku detalicznym, przyznała że dane wskazują na trend, który można podsumować tak: boom w stolarce się skończył.

Okno angielskie. Foto: Oknoplast

Eksperci podliczyli z kolei, że rośnie średnia wartość zamówień na stolarkę. W czerwcu 2022 r. w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrost był na poziomie 43 proc. Jednak w Wielkiej Brytanii ludzie wciąż chcą inwestować, przede wszystkim remontować domy. Badania wskazują, że rośnie liczba osób planujących modernizacje, pod koniec 2021 r. było to 12 proc. ludności w Wielkiej Brytanii, natomiast w maju tego roku badania wykazały, że jest to już 22 proc. osób. Mowa tu o remoncie poprawiającym wydajność energetyczną budynku. Dlatego, według analityków, widać potrzebę stworzenia długofalowego, państwowego programu wsparcia skierowanego do właścicieli budynków, którzy planują przeprowadzić remont.

Średnia wartość zamówień w Wielkiej Brytanii w kwietniu, maju i czerwcu (w funtach).

Eksperci z Business Pilot zakładają, ze trendy w budownictwie, z którymi mamy obecnie do czynienia, będą wciąż obecne w 2023 r. Według Bank of England poziom inflacji sięgnie maksymalnie 11 proc., by spaść do poziomu 2 proc. w 2024 r. Jednak eksperci zastrzegają, że nadchodzące miesiące będą wyjątkowo trudne do prognozowania, jeśli chodzi o rynek budowlany. Raport Business Pilot dostępny jest TUTAJ.

Temat rynku brytyjskiego jako szansy na eksport dla polskich firm z branży stolarki otworowej będzie szeroko omawiany podczas Ogólnopolskiego Forum Stolarki Jesień 2022. Wydarzenie odbędzie się w dniach 18-19 października w Ożarowie Mazowieckim, w centrum konferencyjnym w hotelu Mazurkas. Wydarzenie będzie także transmitowane online. Szczegóły znajdują się pod tym linkiem.

Zobacz również

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice opublikował swój pierwszy Raport Zrównoważonego Rozwoju. Firma prezentuje w nim nową strategię rozwoju.

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Dako otworzył właśnie swój nowy showroom w swojej siedzibie w Nowym Sączu. Także Aluprof inwestuje w salon, który otworzy w Wietnamie.

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Compremum podliczyło wyniki ze sprzedaży za trzy kwartały. Spółka osiągnęła sprzedaż ponad 167 mln zł, w tym 13 proc. to stolarka.

1