W USA spadają wydatki na remonty, ale poprawiają się nastroje w budownictwie

Red.: PG |Data publikacji: 2020-08-10

Jak wynika z wiodącego wskaźnika aktywności remontowej stworzonego na Uniwersytecie Harvarda, wydatki remontowe Amerykanów będą spadać do połowy przyszłego roku. Stany Zjednoczone są jednak nadal atrakcyjnym rynkiem dla naszej branży.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przewidują roczne spadki wydatków na remonty i renowacje o 0,4 proc. do drugiego kwartału 2021 r., zakładają przy tym dalsze osłabienie całej gospodarki w wyniku kryzysu zdrowia publicznego. W tym modelu brana jest pod uwagę m.in. sprzedaż detaliczna materiałów budowlanych, cen mieszkań oraz PKB.

Chris Herbert, dyrektor zarządzający Ośrodka Studiów Mieszkaniowych:

Rynek remontowy był ożywiony przez pierwsze miesiące pandemii, ponieważ właściciele spędzali znaczną część czasu w domu i zdali sobie sprawę z potrzeby zmian w swojej przestrzeni przeznaczonej do pracy, nauki, szkoły, zabawy, ćwiczeń i nie tylko. Jednak gwałtowny spadek sprzedaży domów i pozwoleń na budowę tej wiosny, a także rekordowe bezrobocie, sugerują, że wielu właścicieli domów prawdopodobnie ograniczy plany gruntownych remontów w tym oraz przyszłym roku.

Ponieważ tempo prac remontowych zaczyna spadać, oczekuje się, że roczne wydatki inwestorów na ten cel nieznacznie się zmniejszą do 326 miliardów dolarów do połowy 2021 rok.  

Abbe Will, zastępca dyrektora projektu w programie Remodeling Futures Ośrodka Studiów Mieszkaniowych:

Biorąc pod uwagę trwającą niepewność dotyczącą szerszego wpływu pandemii, czas, w którym osiągniemy dno na rynku przebudowy pozostaje nieokreślony.

Na amerykańskim rynku obecni są polscy producenci stolarki i ślusarki. W czerwcu informowaliśmy, że Yawal i Awilux realizują swoje plany w USA pomimo trwającej pandemii (szczegóły). Teraz o utrzymaniu poziomu sprzedaży po siedmiu miesiącach 2020 r. poinformował Pagen.

Barbara Kapusta, export sales manager w firmie Pagen:

Posiadany portfel zamówień do realizacji w pozostałych miesiącach bieżącego roku pozwoli nam z powodzeniem zrealizować zakładany plan sprzedaży na 2020 rok, zwłaszcza, że pomimo pandemii realizujemy wysyłki towarów bez żadnych opóźnień. (…) Dzięki stopniowemu odmrażaniu amerykańskiej gospodarki, branża budowlana ma szansę wyjść z najgorszego załamania. Z nadzieją patrzę w przyszłość i cieszę się na wieść o kolejnych odważnych decyzjach inwestycyjnych podejmowanych przez naszych kluczowych partnerów.

Jedną z ostatnich realizacji, w których zastosowano stolarkę firmy Pagen jest osiedle domów wielorodzinnych w Chicago:

Jak wynika z najnowszych wyników Indeksu Rynku Mieszkaniowego, pewność sektora budowlanego w USA na rynku nowego budownictwa jednorodzinnego wzrosła w lipcu aż o 14 pkt. do 72 pkt., czyli do poziomu z marca, sprzed wybuchu pandemii. Według danych Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast oraz Biura Spisu Ludności sprzedaż nowo wybudowanych domów jednorodzinnych wzrosła do najwyższego poziomu od czasu Wielkiej Recesji, o 13,8 proc.

Stany Zjednoczone to bardzo kuszący i atrakcyjny rynek dla polskich firm produkujących stolarkę i systemy aluminiowe. O czym należy pamiętać, gdy chce się wejść na amerykański rynek? Oprócz poznania kultury biznesu, researchu marketingowego czy produktowego konieczne jest zapoznanie się z aspektami prawnymi prowadzenia działalności w tym kraju. W naszym nowym artykule podpowiadamy, od czego zacząć:

Wejście na rynek USA – od czego zacząć?

 

 

Zobacz również

Sanok Rubber ze spadkami, także w segmencie stolarki

Sanok Rubber ze spadkami, także w segmencie stolarki

Sanok Rubber Company w minionym półroczu osiągnął przychody w wysokości 300,89 mln zł wobec 389,1 mln zł w 2019 r.

Eko-Okna dołożą miliony do budowy drogi

Eko-Okna dołożą miliony do budowy drogi

Od dawna zapowiadana inwestycja, w której uczestniczą także Eko-Okna, w końcu będzie zrealizowana. Firma z Kornic dołoży ponad 3,6 mln zł do budowy drogi powiatowej w Kornicach. Ma ona być oddana do użytku w I półroczu 2021 r.

Przyszłość rynku drzwi wejściowych w Europie Wschodniej

Przyszłość rynku drzwi wejściowych w Europie Wschodniej

Rynek drzwi wejściowych w Europie Wschodniej straci w tym roku 4,4 proc. swojej wartości z powodu ekonomicznych konsekwencji pandemii – twierdzi austriacka firma badawcza Interconnection Consulting. Poprawy należy oczekiwać w 2023 r.

1