W sezonie 2021 eksport okien i drzwi z Polski zwiększył się aż o ¼!

Red.: |Data publikacji:

Polska branża stolarki w 2021 roku umocniła swoją pozycję lidera eksportu okien i drzwi. Obecnie produkty stolarki otworowej z naszego kraju dostępne są już w ponad 100 krajach.

Sezon 2021 zakończył się dla naszej branży wzrostem eksportu o 24,5 proc. Jego wartość wyniosła 2,98 mld euro. Polscy producenci od dwóch dekad stawiają na sprzedaż zagraniczną – od 2004 roku eksport polskich okien i drzwi zwiększył się ponad 9-krotnie. Jak wynika z danych Centrum Analiz Branżowych, w ubiegłym sezonie aż 29 proc. wartości eksportu stolarki wszystkich krajów UE to właśnie sprzedaż polskich firm.

Maksymilian Miros, analityk Centrum Analiz Branżowych:

Wprawdzie są kraje, jak Rumunia, Słowenia czy Holandia, których dynamika wzrostu była jeszcze wyższa, ale są to zdecydowanie mniejsi eksporterzy. Warto porównać wynik firm polskich z niemieckimi, które są drugim co do wielkości eksporterem w Europie. Ich eksport zwiększył się zaledwie o 0,6% do 1,76 mld EUR. To pokazuje jak świetnie poradziliśmy sobie w tym przecież niełatwym sezonie.

Za 17 proc. eksportu odpowiada branża niemiecka, a udział pozostałych krajów nie przekracza kilku procent. Branża włoska odpowiada za  6 proc. europejskiego eksportu odpowiada (w 2021 roku odnotowała zaledwie 1,5-procentowy wzrost do 620 mln euro). Dużo lepszy wyniki uzyskały firmy z Holandii. Ich sprzedaż zagraniczna wzrosła aż o 27 proc. do niemal 580 mln euro. Pierwszą piątkę eksporterów na Starym Kontynencie zamyka Austria, a na szóstą pozycję – dzięki o ponad 40 proc. wyższej sprzedaży zagranicznej awansowała Rumunia.

Polska w 2021 roku zwiększyła sprzedaż na prawie wszystkich największych rynkach zbytu.  W Niemczech sprzedaż polskich okien i drzwi zbliżyła się do 940 mln euro i była o ponad 16 proc. wyższa niż w 2020 roku. We Francji przekroczyła 300 mln EUR (+ 23 proc.), a we Włoszech zbliżyła się do 250 mln euro, co było wynikiem o 70 proc. wyższym niż rok wcześniej. O 1/3 zwiększył się eksport do Wielkiej Brytanii oraz Belgii, o 26 proc. do Czech, a o niemal 40 proc. do Holandii. Spośród 30 wiodących rynków zbytu tylko w dwóch krajach sprzedaliśmy mniej okien i drzwi niż w 2020 roku (Dania, Rosja).

Zobacz również

Pomimo wojny rynek ukraiński odbudowuje się

Pomimo wojny rynek ukraiński odbudowuje się

Firmy prowadzące działalność w Ukrainie notują wzrost popytu. Polskie firmy planują także tam inwestycje.

Nietrafiona inwestycja producenta okien?

Nietrafiona inwestycja producenta okien?

Jedną z inwestycji firmy Eko-Okna był zakup akcji Rafako - producenta kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki.

Targi Fastener Poland już za 3 tygodnie

Targi Fastener Poland już za 3 tygodnie

Tematem przewodnim targów Fastener Poland będzie ekologia. Odbędą się 18-19 października 2023 w EXPO Kraków.

1