Federalny Urząd Statystyczny Niemiec podał najnowsze dane dotyczące tamtejszej branży budowlanej. Zostało też opublikowane badanie koniunktury tamtejszej budowlanki.
W aktualnym badaniu koniunktury przeprowadzonym wśród przedstawicieli firm zrzeszonych w Centralnym Związku Niemieckiego Przemysłu Budowlanego sytuacja gospodarcza we wrześniu została określona, jako zasadniczo niezmieniona w porównaniu z poprzednim miesiącem. Sytuację gospodarczą w budownictwie mieszkaniowym nadal określa się w przeważającej mierze jako „dobrą”, ale jako „zadowalającą” ocenia się tylko w pozostałych sektorach budownictwa. Zdaniem tej organizacji do oceny tej mógł się przyczynić w szczególności poziom zamówień. Niezmiennie wysoki popyt występuje w budownictwie mieszkaniowym. Inaczej jest w budownictwie komercyjnym i publicznym – tutaj obecnie odnotowywana jest tendencja spadkowa.
W sierpniu 2020 roku w Niemczech zatwierdzono budowę łącznie 31,6 tys. mieszkań. Jak podał Federalny Urząd Statystyczny Niemiec, to o 1,4 proc. mniej niż w sierpniu 2019 roku. W okresie od stycznia do sierpnia 2020 roku nastąpił jednak wzrost o 4,6 proc., w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Dane liczbowe obejmują pozwolenia na budowę nowych budynków, a także prace budowlane w istniejących budynkach.
Z kolei lipiec tego roku oznaczał dla branży budowlanej spadek obrotów o 1,9 proc. w porównaniu z lipcem 2019 r. Zdaniem statystyków wynikało to z bardzo wysokiego poziomu obrotów w 2019 r. Ponadto firmy budowlane miały o jeden dzień roboczy mniej niż w lipcu 2019 r.
Z kolei firma Bau-Info-Consult oszacowała, że koszty błędów w niemieckim budownictwie w 2019 r. osiągnęły wartość niemal 21 miliardów euro! Koszty błędów rosną z roku na rok. Ankietowani przedstawiciele branży budowlanej szacują, że udział kosztów błędów w całkowitej sprzedaży wyniósł średnio 15,4 proc. Oprócz gigantycznych projektów, takich jak lotnisko BER, czy Stuttgart 21, głównym źródłem strat są według badaczy wpadki, które zdarzają się każdego dnia w stosunkowo prostych projektach budowlanych.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".