W Kętach umiarkowany optymizm na rok 2021

Red.: RK |Data publikacji: 2020-11-26

Dobra koniunktura w segmencie aluminium sprawia, że Grupa Kęty zakończy rok dużo powyżej planowanych wyników. Obecnie trwają tu prace nad strategią Grupy na lata 2021-2025, a jej ważnym elementem będzie nakreślenie drogi dojścia do neutralności środowiskowej tej spółki.

Grupa Kęty, której ważną częścią jest bielski Aluprof, po październikowych wynikach podniosła o 3 proc. tegoroczną prognozę sprzedaży do niemal 3,5 mld zł. Prognoza EBIDTA wzrosła w Grupie o 9 proc. do 656 mln zł, a zysku netto aż o 18 proc. do 417 mln zł. Szacowany na 2020 rok poziom nakładów inwestycyjnych wynosi ok. 160 mln zł, czyli będzie niższy o 7,5 proc. w porównaniu z założeniami prognozy z sierpnia. W sierpniu bowiem Grupa Kęty podniosła także tegoroczną prognozę zysku netto o 20 proc. do 352 mln zł, EBITDA o 12 proc. do 600 mln zł, a sprzedaży o 2 proc. do 3,38 mld zł.

Wyniki osiągnięte w październiku oraz zaktualizowane prognozy efektów działalności grupy w kolejnych miesiącach bieżącego roku wskazują, iż w czwartym kwartale nie wystąpi pogorszenie koniunktury zakładane w prognozie wyników grupy za rok 2020 opublikowanej 24 sierpnia 2020 roku. W rezultacie zarząd szacuje, że część parametrów powyższej prognozy rocznej zostanie przekroczona o ponad 10 proc.” – napisano w komunikacie.

Grupa pracuje obecnie nad nową strategią na lata 2021-2025, planując jej prezentację być może jeszcze przed końcem br. Na spotkaniu z Radą Nadzorczą zostały już przedyskutowane założenia przychodowe i zyskowe, które w ocenia prezesa zarządu Grupy Kęty, Dariusza Mańko, można uznać za „umiarkowanie optymistyczne”.

Dariusz Mańko, prezes zarządu Grupa Kęty SA.
“Pracujemy nad częścią miękką strategii – m.in. CSR, ochrona środowiska, ślad węglowy, neutralność – kiedyś chcemy, by Grupa Kęty ją osiągnęła (…). Następne posiedzenie rady nadzorczej jest planowane na 2 grudnia i mamy nadzieję do tego momentu wypracować wszystkie szczegóły tej strategii, byśmy mogli ją zaprezentować w grudniu, ewentualnie rozpatrujemy styczeń, kiedy prezentowalibyśmy strategię razem z prognozą, budżetem na 2021 r.” – dodał prezes Mańko.

Zobacz również

Najlepsze wpisy z Pressroomu

Najlepsze wpisy z Pressroomu

Przedstawiamy subiektywną listę najciekawszych wieści z firm, które opublikowaliśmy w ostatnim czasie. Jednocześnie zapraszamy do lektury całego działu Pressroom, w którym można odkryć jeszcze więcej ciekawych treści.

Jak klienci indywidualni w Polsce kupują okna?

Jak klienci indywidualni w Polsce kupują okna?

Centrum Analiz Branżowych przygotowało nowy raport, który sprawdza, jak Polacy kupują okna. Analizie poddano ścieżki zakupowe inwestorów indywidualnych, od pojawienia się potrzeby, aż po wrażenia po zakupie.

Dni Budownictwa i Architektury 2021

Dni Budownictwa i Architektury 2021

W dniach 1-4 lutego 2021 r. odbywać się będą Dni Budownictwa i Architektury organizowane przez grupę MTP. Mają one wypełnić lukę po przeniesionych na listopad targach BUDMA.

1