W Europie mamy niezdrowe domy, czas to zmienić

Autor: |Data publikacji:

Velux opublikował właśnie raport „Barometr zdrowych domów 2019”. Przeczytamy w nim przede wszystkim, że jedno na troje europejskich dzieci mieszka w niezdrowym domu.

Velux od kilku lat wydaje raport, w którym wykazuje, jak warunki w budynkach, w których przebywamy, wpływają na nasze zdrowie. W dokumencie znajdują się wyniki badań przeprowadzone w krajach Unii Europejskiej. Pierwsza edycja „Barometru zdrowych domów” opublikowana została w 2015 r, w tym roku mamy więc jego piątą edycję. Dokument zawiera dane zaczerpnięte z Eurostatu, EU Silc, a przygotowane i opracowane przez agencję Rand Europe.

Tegoroczna edycja, w odróżnieniu od poprzednich wersji, jest poświęcona przede wszystkim dzieciom. Przeczytamy tu, jak warunki mieszkaniowe, w których przebywają najmłodsi, wpływają na ich zdrowie. Na wstępie można przeczytać, że przecież budynki powinny być bezpieczne i zdrowe dla dzieci. Czy takie są? Z badań wynika, że aż jedno na troje dzieci mieszka w domu, który może wpływać na pogorszenie stanu zdrowia – jest to grupa 26 milionów najmłodszych Europejczyków. Jak dowodzą autorzy raportu, na zdrowy dom wpływa kilka elementów: świeże powietrze we wnętrzu, odpowiednia wentylacja, a także właściwy dostęp do światła dziennego.

Europejczycy spędzają w budynkach 90 proc. czasu. A w tych domach można spotkać pleśń i wilgoć, które pojawiają się w wyniku m.in. złej cyrkulacji powierza. Skutkują takimi chorobami jak astma, alergie czy zmiany skórne. W raporcie przeczytamy, że 11,5 mln dzieci mieszka w wilgotnych domach, w których przecieka dach, ściany są zawilgocone, a pleśń pojawia się na ścianach, ramach okiennych oraz na podłodze. Około 4,2 mln dzieci mieszka w domach, w których ma niewystarczającego dostępu do światła dziennego. Z kolei prawie 6 mln najmłodszych obywateli Unii mieszka w budynkach niedostatecznie dogrzanych, a 13 mln cierpi z powodu nadmiernego hałasu docierającego z zewnątrz budynku.

Raport został opracowany by wykazać, jakie potencjalne korzyści można osiągnąć, instalując nowe okna, szczególnie dachowe. Jednak z drugiej strony pozwala też zaobserwować, jaki jest wciąż potencjał na remonty, modernizację budynków w krajach europejskich. I to niezależnie od tego, jak wysokie PKB ma dane państwo.

Zobacz również

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...