W Europie mamy niezdrowe domy, czas to zmienić

Autor: |Data publikacji:

Velux opublikował właśnie raport „Barometr zdrowych domów 2019”. Przeczytamy w nim przede wszystkim, że jedno na troje europejskich dzieci mieszka w niezdrowym domu.

Velux od kilku lat wydaje raport, w którym wykazuje, jak warunki w budynkach, w których przebywamy, wpływają na nasze zdrowie. W dokumencie znajdują się wyniki badań przeprowadzone w krajach Unii Europejskiej. Pierwsza edycja „Barometru zdrowych domów” opublikowana została w 2015 r, w tym roku mamy więc jego piątą edycję. Dokument zawiera dane zaczerpnięte z Eurostatu, EU Silc, a przygotowane i opracowane przez agencję Rand Europe.

Tegoroczna edycja, w odróżnieniu od poprzednich wersji, jest poświęcona przede wszystkim dzieciom. Przeczytamy tu, jak warunki mieszkaniowe, w których przebywają najmłodsi, wpływają na ich zdrowie. Na wstępie można przeczytać, że przecież budynki powinny być bezpieczne i zdrowe dla dzieci. Czy takie są? Z badań wynika, że aż jedno na troje dzieci mieszka w domu, który może wpływać na pogorszenie stanu zdrowia – jest to grupa 26 milionów najmłodszych Europejczyków. Jak dowodzą autorzy raportu, na zdrowy dom wpływa kilka elementów: świeże powietrze we wnętrzu, odpowiednia wentylacja, a także właściwy dostęp do światła dziennego.

Europejczycy spędzają w budynkach 90 proc. czasu. A w tych domach można spotkać pleśń i wilgoć, które pojawiają się w wyniku m.in. złej cyrkulacji powierza. Skutkują takimi chorobami jak astma, alergie czy zmiany skórne. W raporcie przeczytamy, że 11,5 mln dzieci mieszka w wilgotnych domach, w których przecieka dach, ściany są zawilgocone, a pleśń pojawia się na ścianach, ramach okiennych oraz na podłodze. Około 4,2 mln dzieci mieszka w domach, w których ma niewystarczającego dostępu do światła dziennego. Z kolei prawie 6 mln najmłodszych obywateli Unii mieszka w budynkach niedostatecznie dogrzanych, a 13 mln cierpi z powodu nadmiernego hałasu docierającego z zewnątrz budynku.

Raport został opracowany by wykazać, jakie potencjalne korzyści można osiągnąć, instalując nowe okna, szczególnie dachowe. Jednak z drugiej strony pozwala też zaobserwować, jaki jest wciąż potencjał na remonty, modernizację budynków w krajach europejskich. I to niezależnie od tego, jak wysokie PKB ma dane państwo.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".