W budownictwie trwa dobra koniunktura

Autor: |Data publikacji:

Instytucje publiczne, takie jak Główny Urząd Statystyczny (GUS) oraz Krajowy Rejestr Dłużników (KRD) podały dane na temat wyników w gospodarce. Rośnie wartość sprzedaż w budownictwie, rosną też niestety długi sektora drzewnego.

GUS regularnie publikuje dane na temat koniunktury w przemyśle oraz dynamiki produkcji budowlano-montażowej. Urząd poinformował, że wartość sprzedaży w budownictwie październiku w tym roku była wyższa o 22,4 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w roku ubiegłym. Jeśli chodzi o okres od stycznia do października, to w tym roku wartość przychodów była wyższa o 17,9 proc. w porównaniu do 2017 r. GUS podaje, że od początku roku utrzymuje się duży wzrost produkcji budowlano-montażowej w porównaniu do roku ubiegłego.

Ciekawe prezentują się zaś dane, jakie opublikował KRD. Instytucja podała tu do wiadomości informacje na temat zadłużenia firm z sektora drzewnego. Okazuje się, że niemal 6,5 tys. firm widnieje w bazie jako dłużnicy, a zaległości całej branży drzewnej wynoszą ok. 272 mln zł. W ostatnich czterech latach zwiększyły się niemal trzykrotnie, w 2014 wyniosły one bowiem 99 mln zł. Najbardziej zadłużone są tartaki oraz producenci drewna budowlanego – w omawianym sektorze stanowią oni 2/3 firm z długami.

Urząd podaje, że prognozy sprzedaży drewna w tym roku to 42,5 mln m3. Jest to więcej o 3,5 mln m3 w porównaniu do roku ubiegłego. Jest to w dużym stopniu surowiec wykorzystywany do produkcji stolarki otworowej. Ponadto zwiększa się także produkcja tarcicy. Według ekspertów z KRD może to oznaczać, że w Polsce za cztery lata zabraknie drewna.

Dlaczego więc rośnie zadłużenie? W pewnym stopniu odpowiedź daje ekspert z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Tomasz Ślagórski, wiceprezes zarządu KUKE wyjaśnia:
W trudnej sytuacji pozostaje wciąż branża budowlana – braki kadrowe i rosnące ceny materiałów budowlanych uderzają mocno w rentowność przedsiębiorstw w tym sektorzeocenia przedstawiciel KUKE. Niekorzystnie na działalność wpływają również rosnące koszty produkcji, w tym energii elektrycznej.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".