VELUX wstrzymuje produkcję okien dachowych

Red.: RK |Data publikacji: 2020-03-24

Grupa VELUX zawiesiła już produkcję okien we Francji, a od przyszłego tygodnia wstrzyma ją w kilku innych zakładach w Europie Centralnej i Wschodniej. Od 29 marca zamknięte zostaną na okres co najmniej 2 tygodni zakłady w Gnieźnie i Namysłowie. Pracuje w nich 1500 osób.

Głównym powodem takiej decyzji jest spadek sprzedaży okien na rynku europejskim, rosnące zapasy w magazynach wyrobów gotowych oraz niedobory zaopatrzeniowe związane z epidemią koronawirusa. Wobec takich kłopotów Grupa VELUX zdecydowała o zawieszeniu produkcji w kilku swoich zakładach, w tym w dwóch polskich. Sytuacja związana z epidemią jest na bieżąco monitorowana w koncernie, a w zależności od potrzeb podejmowane będą dodatkowe środki zapobiegawcze. Podkreśla się, że wstrzymanie produkcji w żaden sposób nie zakłóci dostaw dla partnerów firmy w całej Europie.

– Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że możemy chwilowo wstrzymać produkcję bez uszczerbku dla realizacji zleceń naszych klientów – powiedział Jacek Siwiński, prezes zarządu VELUX Polska. – Nie doświadczyliśmy na razie spadku popytu na polskim rynku. Produkty VELUX są zestandaryzowane i produkowane w dużych seriach dlatego posiadamy zapasy, które pozwolą nam na utrzymanie ciągłości dostaw do naszych partnerów mimo tymczasowego wstrzymania produkcji. Z najwyższą starannością wspieramy naszych partnerów handlowych, deweloperów a także wykonawców, po to, aby mogli normalnie prowadzić swój biznes – dodaje.

Pomysły na zawieszenie produkcji na czas epidemii krążą po głowach wielu menedżerów w przedsiębiorstwach stolarki budowlanej. Velux jest w tej dobrej sytuacji, że jego produkty są zestandaryzowane, stąd ma ich dużo jako gotowych wyrobów na stanach magazynowych. Podobna sytuacja występuje u producentów drzwi. W oknach pionowych takich zapasów zrobić się nie da. Dopóki więc są realizowane zamówienia z początku roku, dotąd fabryki będą działać. W zależności od tego jak spływać będą zamówienia w kwietniu – podejmowane będą zapewne odpowiednie decyzje. Przykład Veluxa pokazuje, że zamknięcie zakładu i wysłanie wszystkich pracowników na 2-tygodniowy urlop jest możliwe. Tym bardziej, że może być związane z zalecaną kwarantanną domową.

Zobacz również

Drutex zarabia i zbroi się dalej

Drutex zarabia i zbroi się dalej

Bytowski Drutex przekroczy w tym roku próg miliarda zł przychodów, a jak zapewnia kierownictwo firmy przekroczony również zostanie próg 100 milionów zł wypracowanego zysku netto.

Awilux przekroczył sto milionów

Awilux przekroczył sto milionów

Dobre wieści płyną z Leszna, z Awiluxu. Pomimo okresu pandemii producent ten zamyka rok 2020 niemal 20-procentowym wzrostem, przekraczając nawet zakładany 100-milionowy poziom przychodów.

Sanok Rubber notuje wzrost w przychodach

Sanok Rubber notuje wzrost w przychodach

Sanok Rubber podał do wiadomości wyniki z trzech kwartałów. W tym roku przychody ze sprzedaży wyniosły 706,11 mln zł. Sanok Rubber podaje także dane handlowe dotyczące uszczelek do stolarki.

1