Grupa VELUX zawiesiła już produkcję okien we Francji, a od przyszłego tygodnia wstrzyma ją w kilku innych zakładach w Europie Centralnej i Wschodniej. Od 29 marca zamknięte zostaną na okres co najmniej 2 tygodni zakłady w Gnieźnie i Namysłowie. Pracuje w nich 1500 osób.
Głównym powodem takiej decyzji jest spadek sprzedaży okien na rynku europejskim, rosnące zapasy w magazynach wyrobów gotowych oraz niedobory zaopatrzeniowe związane z epidemią koronawirusa. Wobec takich kłopotów Grupa VELUX zdecydowała o zawieszeniu produkcji w kilku swoich zakładach, w tym w dwóch polskich. Sytuacja związana z epidemią jest na bieżąco monitorowana w koncernie, a w zależności od potrzeb podejmowane będą dodatkowe środki zapobiegawcze. Podkreśla się, że wstrzymanie produkcji w żaden sposób nie zakłóci dostaw dla partnerów firmy w całej Europie.
– Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że możemy chwilowo wstrzymać produkcję bez uszczerbku dla realizacji zleceń naszych klientów – powiedział Jacek Siwiński, prezes zarządu VELUX Polska. – Nie doświadczyliśmy na razie spadku popytu na polskim rynku. Produkty VELUX są zestandaryzowane i produkowane w dużych seriach dlatego posiadamy zapasy, które pozwolą nam na utrzymanie ciągłości dostaw do naszych partnerów mimo tymczasowego wstrzymania produkcji. Z najwyższą starannością wspieramy naszych partnerów handlowych, deweloperów a także wykonawców, po to, aby mogli normalnie prowadzić swój biznes – dodaje.
Pomysły na zawieszenie produkcji na czas epidemii krążą po głowach wielu menedżerów w przedsiębiorstwach stolarki budowlanej. Velux jest w tej dobrej sytuacji, że jego produkty są zestandaryzowane, stąd ma ich dużo jako gotowych wyrobów na stanach magazynowych. Podobna sytuacja występuje u producentów drzwi. W oknach pionowych takich zapasów zrobić się nie da. Dopóki więc są realizowane zamówienia z początku roku, dotąd fabryki będą działać. W zależności od tego jak spływać będą zamówienia w kwietniu – podejmowane będą zapewne odpowiednie decyzje. Przykład Veluxa pokazuje, że zamknięcie zakładu i wysłanie wszystkich pracowników na 2-tygodniowy urlop jest możliwe. Tym bardziej, że może być związane z zalecaną kwarantanną domową.
Zobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...