Velux w całości zasilany energią ze słońca

Red.: |Data publikacji:

Grupa VELUX powierzyła BayWa r.e. budowę dwóch farm fotowoltaicznych w Hiszpanii, tak aby do 2024 roku całą swoją europejską działalność zasilać zieloną energią elektryczną. Wytworzona energia elektryczna zaspokoi 100 proc. działalności Grupy VELUX w Europie i do 90 proc. globalnego zużycia.

Umowy o zakup energii (PPA) będą napędzać rozwój dwóch nowych farm fotowoltaicznych w południowej Hiszpanii, jedna w pobliżu Sewilli, a druga w pobliżu Granady. Ta ostatnia, o nazwie park fotowoltaiczny Alhendín, wdroży pierwszą w Hiszpanii instalację BayWa r.e. z innowacyjną technologią Agri-PV, która pozwoli nie tylko na produkcję prądu, ale też na uprawę roślin pomiędzy panelami słonecznymi oraz zarządzanie wodą deszczową.

Po podłączeniu do sieci w 2023 i 2024 roku, obydwie elektrownie będą generować 167 GWh odnawialnej energii elektrycznej rocznie, co odpowiadać będzie zużyciu energii elektrycznej przez około 45 tys. europejskich gospodarstw domowych. 80 proc. energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie będzie dostarczane do firmy VELUX, a pozostała część zostanie oddana do sieci. Nowe umowy PPA zmniejszą ślad węglowy firmy VELUX w skali roku o około 40 tys. ton ekwiwalentu emisji CO2 z samej działalności europejskiej.

Lars Petersson, dyrektor generalny Grupy VELUX, przy okazji ogłoszenia umowy o budowie nowych farm fotowoltaicznych, powiedział:

VELUX zawsze zajmował się wprowadzaniem światła dziennego do życia ludzi, dlatego teraz jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwością zastosowania tego samego światła dziennego, a dokładniej energii słonecznej, do dekarbonizacji naszej działalności w nadchodzących latach za pomocą energii odnawialnej. W naszej firmie zobowiązaliśmy się do walki z kryzysem klimatycznym i wykazania się zrównoważonym przywództwem. A dzięki tej umowie jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego celu, jakim jest 100%-owa redukcja emisji z działalności operacyjnej do 2030 roku.

Więcej o polityce zrównoważonego rozwoju firmy Velux i jej planach na kolejne sezony, przeczytać będzie można w rozmowie z Jackiem Siwińskim, szefem tej firmy w Polsce, w grudniowym wydaniu miesięcznika Forum Branżowe.

Zobacz również

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Po kilkuletniej przerwie po raz szósty zostały wybrane najlepsze okna i drzwi w Polsce w konkursie TopTen Hacks 2022.

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System podliczył wyniki za trzy kwartały bieżącego roku. Firma odnotowała wzrost wartości sprzedaży o 39 proc.

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC podliczył wyniki za trzy kwartały. Spółka jednocześnie informuje, że popyt na szkło w Europie spada, co wymaga korekt w działalności.

1