Początek nowego roku to okazja do podsumowań tego, co wydarzyło się w 2018 roku. Instytucje zajmujące się oceną sytuacji finansowej przedsiębiorstw zanalizowały miniony okres pod względem upadłości, także w budownictwie.
Dane na temat upadłości dotyczą najczęściej okresu do listopada 2018 r. Jeśli chodzi o KUKE, to analitycy podali, że końcówka minionego roku przebiegła zgodnie z przewidywaniami. W listopadzie zmniejszyła się liczba niewypłacalnych podmiotów gospodarczych i generalnie zanotowano tu spadek o 24 proc. w porównaniu do października i o 4 proc. w porównaniu do listopada 2017 r. Natomiast ciągu ostatnich 12 miesięcy na skutek niewypłacalności działalność zakończyło o 5,6 proc. więcej przedsiębiorstw w porównaniu do 2017 roku.
W jakiej kondycji jest branża budowlana? Tomasz Ślagórski, wiceprezes zarządu KUKE ocenia: – Obserwowana przez nas branża budowlana – mimo, że utrzymuje wysoki poziom restrukturyzacji i upadłości – jest stabilna. Wynika to m.in. z tego, że po kryzysie 2012 roku branża nauczyła się ostrożnie podchodzić do sytuacji rynkowej i z wyprzedzeniem reagować na potencjalne zagrożenia.
Z kolei Euler Hermes w swoim raporcie ostatnie dane podaje z października 2018 r. Firma ocenia, że liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw wzrasta. W październiku 2018 była ona większa o 26 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, a od stycznia do października jest wyższa o 9 proc. w porównaniu z 10. miesiącami w 2017 r. Są to dane dotyczące całej gospodarki. Jeśli chodzi o budownictwo, to tu eksperci podają, że w październiku liczba niewypłacalnych firm budowlanych jest wyższa, niż przed rokiem.
Tomasz Starus, ekspert z Euler Hermes przyznaje: – Płynność finansowa sektora jest niewystarczająca pomimo hossy, z jaką mamy do czynienia pod względem liczby zleceń, jak i wartości bieżących prac, co jest (a na pewno powinno być) przyczyną ostrożnego podejścia dostawców materiałów budowlanych, popadających w efekcie w niewypłacalność niemal równie często, jak producenci żywności.
Zobacz również
Bogdański i Wiśniowski wspierają Sandecję, Abakus i Premium Grodzki sponsorami podlaskiego sportu
Przez lata branża stolarki była mecenasem sportu, szczególnie lokalnego i nie inaczej jest w nowo rozpoczynającym się sezonie. W ostatnim czasie umowy sponsoringowe podpisały Abakus, Bogdański, Premium Grodzki oraz Wiśniowski.
Ogólnopolskie Forum Stolarki 2025 – ruszyła sprzedaż biletów!
Ogólnopolskie Forum Stolarki 2025 odbędzie się w dniach 15–16 października 2025 w Hotelu Vienna House Andel`s Łódź. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.
Arkadiusz Muś założy partię polityczną?
W ostatnich dniach media obiegła informacja o tym, że na horyzoncie pojawiła się nowa partia polityczna, której inicjatorem miałby być Arkadiusz Muś, właściciel Press-Glass.