Trudne długi w budownictwie

Autor: |Data publikacji:

Euler Hermes podsumował sytuację w budownictwie. Najlepsze wyniki są w sektorze mieszkaniowym i komercyjnym, natomiast spowolnienie widać w budownictwie infrastrukturalnym.

Budownictwo przeżywa hossę – tak ocenili analitycy Euler Hermes, podsumowując trzy kwartały 2021 roku. Jednak dobra koniunktura trwa przede wszystkim w budownictwie kubaturowym. Ogólnie wartość rynku czyli sprzedanych prac budowlanych w III kwartale była wyższa o 3-5 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Eksperci przyznają, że w branży nasilają się ryzyka finansowe. Firmy notują wzrost obrotów, na co wpływ ma zwiększony popyt, ale i wzrost cen. W związku z tym, jak wskazują analitycy, rosną salda zaangażowanych kapitałów własnych producentów i hurtowników. Dlatego trudne długi – inaczej mówiąc straty hurtowników na rynku końcowym po III kwartale mogą kształtować się na podobnym poziomie, jak w zeszłym roku. Straty stanowiły wówczas 12,7 proc. należności za materiały budowlane.

Euler Hermes wskazuje, że skala wzrostu cen prac budowlanych była prawie 10-krotnie niższa od wzrostu cen materiałów budowlanych, na przykład stali. Taka sytuacja odbije się niekorzystnie w przyszłości na rentowności wykonawców. Czynnik ryzyka, który także negatywnie może się odbić na budownictwie, to skumulowanie w najbliższej przyszłości prac inwestycyjnych. Może ona podkręcić jeszcze bardziej wzrost kosztów pracy i materiałów budowlanych.

Zobacz również

Fakro otwiera fabrykę w USA

Fakro otwiera fabrykę w USA

Fakro w USA uruchamia fabrykę schodów strychowych. Mieści się ona w miejscowości Elizabeth City w Karolinie Północnej.

XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu

XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu

W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.

„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują

„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują

Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.