Trudna droga do zero waste

Autor: |Data publikacji:

W branży budowlanej szkło płaskie jest wykorzystywane w dużych ilościach. Według przykładowych wyliczeń niemieckich jest to nawet 8,4 ton – liczonych dla budynku mieszkalnego o pow. 3,6 tys. m2 w 53 lokalach. Większość tego materiału można odzyskać i użyć ponownie.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez IFT Rosenheim i Instytut Fraunhofera ds. Badań Produktów Krzemianowych ISC, każdego roku w Niemczech produkuje się 1,67 mln ton szkła płaskiego dla budownictwa. W tym samym okresie wyprodukowano około 521 tys. ton stłuczki szklanej. Z tego 350 tys. ton przypada na materiał odzyskany np. z rozbiórek budynków, 171 tys. ton pochodzi z zakładów poddających je recyklingowi. Jednak z tej ilości tylko 19 proc. trafia z powrotem do hut produkujących float.

Na świecie wzrasta udział stłuczki szklanej w produkcji szkła

Jak deklaruje Saint-Gobain Glass, już od kilku lat firma systematycznie zwiększa udział procentowy stłuczki szklanej w procesie produkcji szkła, by do 2030 roku wynosił on 40 procent. Również w NSG pierwotny surowiec zastępują: stłuczka i części odrzucone z dalszego przetwarzania szkła na części do szyb samochodowych lub architektonicznych. Materiał, którego nie da się wykorzystać w zakładzie, jest przekazywany zewnętrznym partnerom zajmującym się recyklingiem szkła, do wykorzystania w innych sektorach topienia szkła. Jedynie niewielka część jest wysyłana na składowiska z powodu zanieczyszczenia. Przykładowo w roku 2020 było to 3,9 kt, a w 2021 r. – 2,1 kt.

Recykling szkła płaskiego w Polsce

W Polsce pozyskiwaniem i przetwarzaniem szkła płaskiego zajmują się wyspecjalizowane firmy. Wśród nich jest DSS Recykling, który rocznie przetwarza ok. 60 tys. ton szkła płaskiego. Jednak nie cała ta ilość może zostać ponownie wykorzystana do produkcji szyb, przede wszystkim ze względu na zanieczyszczenie surowca. Niemniej jest to jedno z istotnych źródeł surowca, który ponownie wykorzystany pozwala zmniejszać ślad węglowy. Wytwórcy szkła płaskiego wykorzystują również tzw. stłuczkę własną, pochodzącą bezpośrednio z zakładów produkcyjnych.

W Polsce skuteczność odzyskiwania szkła płaskiego ma poprawić nowelizacja ustawy o odpadach, dotycząca odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Termin wprowadzenia ustalony na 1 stycznia 2023 r. został jednak przesunięty na rok 2025. Przyczyną było wprowadzenie 21 grudnia 2022 r. ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".