„To przedsiębiorcy w dużej mierze tworzą PKB, nie zapominajmy o tym” – Dzień Przedsiębiorcy w SGH

Autor: |Data publikacji:

W piątek 21 czerwca w swoich murach Szkoła Główna Handlowa w Warszawie wraz z Radą Polskich Przedsiębiorców Globalnych i Fundacją Pomyśl o Przyszłości zorganizowała konferencję z okazji Dnia Przedsiębiorcy. O przedsiębiorczości w Polsce, warunkach do jej kreowania, a także samego wizerunku przedsiębiorcy rozmawiali m.in. Ryszard Florek, prezes Fakro czy Zbigniew Jakubas, właściciel Grupy Kapitałowej Multico.

Konferencja rozpoczęła się śniadaniem prasowym, podczas którego o swoich doświadczeniach, sięgających lat 80-tych, w pierwszym panelu dyskusyjnym opowiedzieli Ryszard Florek (Fakro) oraz Henryk Orfinger (Dr Irena Eris). Koniec lat 80-tych był okresem wielkich możliwości, gdy uwolniona energia Polaków oraz zdjęcie kagańca PRL-owskiej biurokracji i niemocy spowodowały eksplozję przedsiębiorczości. Następnie dyskusja pokierowana została na temat rodzinnych firm globalnych, która zdaniem prezesa Florka ma duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego Polski.

Ryszard Florek, FakroPolska od 35 lat działa w ramach gospodarki rynkowej. Nasz kraj może jednak rozwijać się jeszcze szybciej, a receptą na to jest zwiększenie liczby rodzimych firm globalnych. Dane statystyczne jasno pokazują, że im więcej rodzimych firm globalnych posiada dany kraj, tym większa zamożność jego obywateli. Przedsiębiorcy globalni zarabiają na rynku globalnym i akumulują kapitał w swoich krajach. Siła gospodarki decyduje również o bezpieczeństwie, co jest szczególnie istotne w dzisiejszych czasach. – mówi Ryszard Florek, Prezes Fakro i Przewodniczący Rady Głównej RPPG.

Następnie zaprezentowane zostały rezultaty raportu dotyczącego wizerunku polskiego przedsiębiorcy autorstwa redakcji Wprost. Podsumowując wyniki jednym zdaniem, można stwierdzić, że „polski przedsiębiorca to pracowity kombinator działający w nieprzyjaznym dla siebie kraju i jednocześnie bardzo pożyteczny dla społeczeństwa, ale jego wizerunek pozostaje dla przeciętnego Polaka po prostu obojętny”. Pełny RAPORT wprost_Wizerunek Przedsiębiorcy

Dzien_Przedsiebiorcy

Kolejna część konferencji dotyczyła roli przedsiębiorcy w społeczeństwie. Swoimi odczuciami i doświadczeniami dzielili się Marzena Gradecka (Drogerie Jaśmin), Michał Czekaj (Dragon Poland), Jan Załubski (ZET Transport) i Maciej Paradowski (KB Folie), wskazali na konieczność zmiany systemowego podejścia aparatu państwowego do przedsiębiorców. Zaznaczyli również, że typowo polska cecha umiejętności radzenia sobie w każdych okolicznościach (ten „kombinator” z raportu) jest bardzo pozytywnym fundamentem szybkiego rozwoju gospodarczego Polski, często w zbyt pejoratywnym kontekście przedstawianą przez media i społeczeństwo.

Ostatnim elementem Dnia Przedsiębiorczości była dyskusja Okrągłego Stołu z udziałem Ryszarda Florka (Fakro), Zbigniewa Jakubasa (Multico), Pawła Jarskiego (Grupa Elemental) i Adama Sikorskiego (Unimot), prowadzonej przez Rektora SGH, prof. Piotra Wachowiaka. Na jej rozpoczęcie Bartosz Majewski, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH, nakreślił w małym ujęciu statystycznym rolę przedsiębiorców dla gospodarki Polski.

Dzien_Przedsiebiorcy Florek, Jakubas

Po tym wystąpieniu rozpoczęła się debata, podczas której uczestnicy podzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi polepszenia sytuacji gospodarczej Polski, jednogłośnie wskazując na konieczność dbałości o stabilny, uczciwy i prorozwojowy system prawno-podatkowy. Podkreślono jak istotne jest również ukazanie wielkiego wkładu przedsiębiorców w tworzenie polskiego PKB, ich działalność charytatywną oraz wzięcie odpowiedzialności za lokalną społeczność. Konkluzja jest taka, że społeczeństwo, biznes i państwo muszą działać synergicznie, wspierając się wzajemnie w tworzeniu bezpiecznej i zamożnej przyszłości dla Polski, w którą duży wkład mają przedsiębiorcy.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".